White tie
Atelier

White tie, czyli pingwiny na salonach

Od kompletnego braku wymagań, co do stroju, w jakim zjawią się goście do najbardziej oficjalnych i uroczystych okazji, gdzie wymagany jest White tie. Świat dresscodu potrafi być niebywale zawiły. Wielokrotnie zapowiadaliśmy w podcaście jego podjęcie. Postanowiłem zmierzyć się z tym zadaniem krok po kroku. W tym tekście postaram się pokrótce przedstawić White tie, opisać elementy, z których się składa oraz wpleść przykłady imprez, na których będzie wymagany. Nie przedłużając, zapraszam do tekstu o pingwinach. 

Czym jest White tie? 

White tie to strój, który stoi na szczycie skali formalności. W języku polskim znany też jako frak lub bardzo potocznie – pingwin. W dzisiejszych czasach używany jest bardzo rzadko, na uroczystościach takich jak te wymienione niżej. Jednak jeszcze przed II Wojną Światową stanowił męski strój wieczorowy. 

Co się składa na frak? 

Przykład stroju white tie
Przykład stroju white tie (fot. Fashionbeans)

Czarna marynarka o charakterystycznym kroju. Jej przód jest krótszy niż w marynarkach garniturowych czy tzw. marynarkach dziennych. Tył jest natomiast zdecydowanie dłuższy, w kształcie ogona. Wykonana jest z czarnej wełny i pokrytych jedwabiem klap. 

Czarne spodnie z wysokiem stanem i bez mankietów. Są delikatnie zwężane i mają podwójny lampas zarezerwowany właśnie do white tie. 

Krótka, biała kamizelka z pikowanej wełny. Może być zarówno jedno jak i dwurzędowa.  

Koszula z usztywnieniem z przodu oraz odczepianym, stawianym kołnierzem. Koszula tego typu jest zawsze biała, a jej mankiety zapinane są na spinki. 

Biała, wiązana mucha. Przeważnie wykonana z takiej samej, pikowanej wełny.  

Spinki do mankietów oraz plisy. Często koszule do white tie zapinane są nie na guziki, a na specjalne ćwieki, które mogą być białe lub ozdobne.  

Buty to polerowane na wysoki połysk czarne, pełne oksfordy lub tzw. buty sądowe/pumpy. Jest to rodzaj slipperów, które mają zdecydowanie głębsze wycięcie, przez które powinno być widać czarne skarpety. 

W zimie dochodzi do tego czarny płaszcz, białe rękawiczki oraz jedwabny szal.  

Dodatkowym akcesorium jest zegarek. Jednak nie takie noszony na nadgarstku, a kieszonkowy na łańcuszku. Zegarek na nadgarstku to faux-pas ale kieszonkowy stanowić będzie dodatkowy element ozdobny.

Innym przykładem dodatkowego elementu ozdobnego jest butonierka, choć nie wszędzie jest ona dopuszczalna.

Teraz już niemal zapomniany przez historię, ale tradycyjnie częścią White tie był również cylinder.  

Dodatki 

W tak formalnym stroju liczą się przede wszystkim detale. To one przeważają nad dodatkami i krzykliwością. Chodzi o to, by wszystko było precyzyjnie tak jak powinno być. Dlaczego? No cóż, z takim strojem jest trochę tak jak z formalną dokumentacją. Albo wszystko jest idealnie, ale czegoś niedopilnujemy i całość traci swoją ważność. Pozostaje zatem pytanie, co z dodatkowymi dekoracjami, które pozwolą nam wyróżnić się z tłumu?  

Jeśli wydarzenie jest na bardzo formalnym poziomie, na przykład wtedy, gdy udział bierze królowa bądź najważniejsze osoby w państwie, na zaproszenie może widnieć „Frak-dekoracje”. Poprawnym jest, by nosić dekoracje w obecności królowej, ale już nie do końca gdy wydarzenie jest prywatne albo dobroczyne – jakkolwiek byłoby wielkie. W takiej sytuacji noszenie ich mogłoby być większym błedęm niż ich nie założenie. 

Rodzina królewska w strojach white tie decorations
Rodzina królewska w strojach white tie decorations (Fot. Gentlemans gazette)

O jakich dekoracjach mowa? Ci szczęśliwcy, którzy mają tytuły szlacheckie powinni założyć najwyższe przyznane im odznaczenie. Błędem byłoby założenie wszystkich. Te nosi się na lewej stronie marynaryki lub sukni. Tyczy się to również odznaczeń reprezentowanych wstęgą. Są takie odznaczenia, które można nosić na szyi. Wtedy powinny spoczywać na piersi poniżej muchy.  

Ci, którzy odznaczenia otrzymali za zasługi wojskowe, mogą być oswojeni z noszeniem odznaczeń, lecz reszta z nas może mieć z tym kłopot. W razie niepewności najlepiej jest zadzwonić do organizatora. Takie pytanie nie jest nietaktem, a może takowegoż pomóc nam uniknąć. Nie muszę wspominać o tym, że wykluczone jest założenie odznaczeń, których nie otrzymaliśmy. Nie tylko jest to nietakt, ale może wręcz urazić tych, którzy faktycznie je otrzymali jak np. Weterani. 

Frak-nieFrak 

Ciekawe jest to, że są alternatywy dla Fraka podczas okazji White tie. Poziomy dresscodu, do których należy White tie dotyczą zachodniej półkuli. Mogą zdecydowanie odbiegać od tradycji na wschodzie. Swoją drogą, tym co i kiedy wypada nosić na wschodniej półkuli zamierzam zając się w przyszłości. Pomijając gości ze wschodu, jakie mogą być dopuszczalne alternatywy dla fraka? 

Po pierwsze dotyczy to okazji, gdzie wymagane mogą być tradycyjne stroje narodowe. Będzie to podkreślone na zaproszeniu. 

Pełny szkocki strój ceremonialny
Pełny szkocki strój ceremonialny

Po drugie  są stowarzyszenia czy kluby, które posiadają własne, dedykowane stroje wieczorowe. Mogą być to np. Farbowane na specyficzny kolor marynarki frakowe. Przeważnie łączy się je wtedy z kamizelką i koszulą fraka ale zwykłymi spodniami garniturowymi. Bardzo często posiadają specjalne znaki czy herby tych stowarzyszeń wyszyte na piersi. W takim przypadku goście spoza stowarzyszenia zakładają Black tie. 

Trzecią rozbieżnością może być tzw. Pełny Strój Ceremonialny. To bardzo formalny dresscode, który dla cywili może być rozumiany jako White tie. Choć polecałbym sprawdzić to krótkim telefonem do organizatora. W czasie uroczystości dziennych takich jak pogrzeby osób pełniących funkcje publiczne może to oznaczać noszenie munduru przez wojskowych czy togi przez sędziów. Dla cywili oznacza to przewaznie tzw. morning dress (któremu również zamierzam poświęcić osobny tekst) lub zwykły garnitur.  

Podsumowanie 

Większość z nas nigdy nie uświadczy bycia zaproszonym na imprezę z dresscodem White tie. Ba! Jestem przekonany, że nie licząc ekranu telewizora lub desek teatru nie zdarzy nam się go zobaczyć. Niemniej „Pingwin” to niebywale dostojny strój, który jest tak klasyczny i skupiony na detalach, że dobrze wyegzekwowany robi kapitalne wrażenie. 

Mam nadzieję, że uda Wam się kiedyś choćby zobaczyć na żywo frak. Jeśli tak, to dzięki temu tekstowi będziecie wiedzieli, czy jest poprawnie dobrany czy raczej osoba go nosząca nie za bardzo wie co robi.  

Jeśli to Wy będziecie mieli szczęście dostać zaproszenie na imprezę o takim dresscodzie to po pierwsze gratuluję, a po drugie wiecie na co zwracać uwagę odbierając gotowy strój od krawca, bądź wypożyczalni.  

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks