praca zdalna yourstory
Atelier

Trendy w 2020 – 6 przykładów mody w Pandemii

Koniec. Finito. The End. Fin. Basta. 2020 wreszcie się skończył. Są tacy, którzy mówią, że ten niewątpliwie wyjątkowo niefortunny dla ludzkości rok będzie potrzebował osobnego podręcznika. W zasadzie może tak być. Ta myśl skłoniła mnie, by przyjrzeć się jakie zmiany przeszła moda codzienna w 2020 roku. Co pojawiło się zupełnie niespodziewanie, a co powróciło. Zapraszam na Trendy w modzie 2020, czyli 6 przykładów na to, jak moda zmieniała się w Pandemii.

#1 Maski

Jeśli tekst ma zaznaczyć trendy w 2020, to najbardziej oczywistą zmianą są maseczki. Od początku pandemii nosimy je codziennie, a przynajmniej liczę na to, że również to robicie. W pierwszych miesiącach używaliśmy głównie tych jednorazowych. Niemniej z czasem zaczęły pojawiać się proste, bawełniane modele, które można powiedzieć, otworzyły drzwi na wszelkie kreacje. 

Rysunek z maskami od czołowych domów mody w tekście o trendach 2020
Rysunek z maskami od czołowych domów mody (Obrazek: editorialist)

Pierwsze niestandardowe maski, które można było zaobserwować, to te szyte w domu z przeróżnych skrawków materiału. Później, gdy oswoiliśmy się z koniecznością ich posiadania i używania, rynek zasypany został maskami w przeróżnych kolorach i wzorach. Co więcej, wielkie marki takie jak Burberry, Calvin Klein czy Gucci również zaczęły oferować maseczki ochronne we wzorach typowych dla swojej stylistyki. Przyznam, że na początku byłem nawet trochę w szoku takiej kapitalizacji sytuacji, ale z czasem się z tym oswoiłem. Biznes to biznes jak to mówią. Ważne, że ludzie ich używają.

Ewolucja masek ochronnych wciąż trwa. Śmieszne wzory, elementy ozdobne, przyklejone czy wszyte w maseczki. Ostatnio nawet warstwa z diod LED umożliwiająca pewien zakres mimiki bezpośrednio na maseczce. 

#2 Produkty Sanitarne od Designerów

Kolejnym elementem codziennego wyposażenia stał się żel dezynfekujący. Jeśli mamy styczność z elementami otoczenia takimi jak wózek sklepowy, dobrze jest zaraz po tej interakcji upewnić się, że żadne niepożądane cząsteczki nam nie zagrażają. O ile w większości używamy “standardowych” żelów antybakteryjnych etc. są inne opcje. Duże marki oferują takie żele we własnych opakowaniach. Działają tak samo, ale wyglądają lepiej. Czy jest to konieczne? Nie. Jednak jeśli jest popyt…

#3 Piżama jako ubranie dzienne i szlafroki business każual

Gdy jesteśmy zmuszeni do spędzania praktycznie całego czasu w domu, mamy coraz mniejszą ochotę się przebierać. Przecież w „domowym” nam najwygodniej. Stąd z czasem piżamy i szlafroki zmieniły się z ubrań, które zakładamy bezpośrednio do spania w stroje, które czasem zostają z nami przez cały dzień. 

Praca zdalna w piżamie ilustracja do tekstu o trendach w modzie 2020
Praca zdalna w piżamie kusi każdego (Fot. StartUp Mindset)

Po pierwsze muszę zaznaczyć, że takie podejście ma bardzo negatywne skutki dla naszej produktywności. Ubranko, które zawsze służyło nam do spania, tak będzie kojarzyło się naszemu mózgowi, więc ciężej będzie się zmotywować do pracy. 

Po drugie, w przypadku pracy z domu, prezentowanie się w takim stroju swojemu rozmówcy działa na naszą niekorzyść. Nawet przy mocno rozluźnionym standardzie ubrań biurowych. Niemniej dresscodem pracy zdalnej zajmę się bardzo niedługo w podcaście. 

#4 Oversize 

Jak pewnie wiecie z moich materiałów, nie jestem fanem ubrań oversize. Tak szyte bluzy, dresy, spodnie itd. oprócz konkretnej stylistyki, która może się podobać, lub nie, mają w zamierzeniu być bardziej swobodne. Z jednej strony trend na rynku, o którym traktował jeden ze starszych odcinków naszego podcastu. Z drugiej pełna, domowa swoboda. Ubrania typu oversize cieszą się dużą popularnością od samego początku pandemii. Jestem przekonany, że ten trend utrzyma się przynajmniej tak długo, jak długo będziemy spędzać większość czasu w domu.

#5 Zoom-Shirt 

Ten temat omówiłem w #29 odcinku podcastu, do którego przesłuchania gorąco zachęcam (ma tylko 13 minut!). Zoom shirt to koszula, którą trzymamy pod ręką na wypadek nagłej wideorozmowy. Zaczęło się od korporacji, gdzie praca zdalna od czasu do czasu jest czymś powszechnym. W czasie pandemii zoom shirt stał się codziennością tysięcy pracowników biurowych, którzy teraz pracują zdalnie. Ostatnio inspiruje nawet całe kolekcje domów mody. 

Kolekcja do pracy zdalnej domu mody vezina w tekście o trendach w modzie 2020
Kolekcja do pracy zdalnej domu mody Vezina (Fot. Ads of the world)

O ile samo posiadanie koszuli tylko na wypadek wideorozmów jestem w stanie zrozumieć, (zwłaszcza gdy takie rozmowy zdarzają się rzadko itd.) tak rozwinięcie tego trendu jest dla mnie kompletnie nie do przyjęcia.
Mianowicie dość powszechne stało się ubieranie się do połowy. Na górze koszula, ogolona twarz itd. a na dole szorty plażowe albo bokserki. Jestem kompletnym przeciwnikiem takiego zachowania. Taka postawa nie tylko naraża nas na blamaż i niepotrzebnie zwiększa stres w pracy, ale jest zwyczajnie nienaturalna.

#6 Tie-Dye i wybielane jeansy

Długie dni, tygodnie i miesiące w domu spowodowały wysyp mikro-trendów, również takich związanych z modą. Czego to człowiek nie zrobi na kwarantannie? Dwa z takich mikro-trendów zdecydowanie warte zauważenia to powrót Tie-Dye i wybielanych jeansów.

Tie-Dye wywodzi się jeszcze z lat 60. Ubrania barwione w ten sposób stały się słynne dzięki ruchowi hipisów i szczyt popularności osiągnęły w latach 70. Unikatowy wygląd uzyskuje się dzięki serii kąpieli w różnych kolorach. 

Zestaw tie dye w tekście o trendach w modzie 2020
Zestaw tie dye (Fot. russelathletic )

Wybielane Jeansy tworzy się za pomocą wybielacza. Od zwykłej zmiany kolorów jakiejś części ubrania – bo przecież nie muszą to być spodnie, po skomplikowane wzory. Powrót tej mody popularnej w latach 60. zawdzięczamy…TikTokowi.

Jak wspomniałem wcześniej, to tylko dwa przykłady kwarantannowych szaleństw. Ciężko się dziwić, że stały się tak popularne. Efekty są bardzo ciekawe, metoda prosta, a niezbędne elementy tanie i powszechnie dostępne. Swoją drogą, jeśli szukacie kolejnego hobby, zapraszam do przeczytania mojego artykułu o tym, co robić podczas kwarantanny.

Trendy w 2020 – podsumowanie

Zwyczajowo na początku roku pisze się o trendach, które nadejdą. Tym razem postanowiłem zrobić inaczej. Trendy w 2020 jak i cały rok był tak specyficzny, tak odmienny, że nie sposób nie poświęcić mu chwili refleksji.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks