Atelier

Szorty: krótki przewodnik po krótkich spodniach

W naszych poprzednich publikacjach poruszyliśmy dwa istotne tematy. Pierwszy garnitur oraz pierwsze koszule. Jako że chcemy dzielić się wiedzą i jednocześnie wspólnie z Wami rozwijać postanowiliśmy rozpocząć taką tematyką, by w tych najbardziej kluczowych, formalnych momentach każdy z nas mógł wyglądać tak, jak powinien. Jednakże tych kluczowych momentów nie ma znowu tak wiele, a na co dzień również chcemy odpowiednio się prezentować. Co więcej, wygląd ten będzie bardzo się od siebie różnił w zależności od pory roku. Każda z nich wymaga przecież osobnych przygotowań. Dlatego dziś, w połowie maja, niejako w kontraście dla mojego ostatniego artykułu w naszym Atelier, postaram się pomóc Wam wybrać odpowiednie spodnie na lato, precyzując, omówię krótkie spodnie męskie, czyli szorty.

Wielu z Was może być zaskoczonych tym wyborem, bo jak to szorty? Czy eleganckiemu facetowi w ogóle przystoi ten rodzaj spodni? Cóż, zdania są podzielone. Jeszcze relatywnie niedawno krótkie spodnie męskie były czymś nie do pomyślenia wśród gentlemanów. To oczywiście zmieniało się przez lata i pominąwszy zagorzałych przeciwników (do których należy, chociażby znany projektant mody Tom Ford) szorty na dobre zagościły w świadomości mężczyzn.
Jak to z nimi było? Skąd się wzięły? Jakie są rodzaje krótkich spodni? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Cóż, zapraszam do lektury.

Szort – story

Pominąwszy “bryczesy kolanowe”, które były trendem mody na Europejskich dworach i wywodziły się z tunik, pierwsze szorty zostały uszyte dla żołnierzy. Pierwsze krótkie spodnie uszyto około XIV wieku dla armii, które służyły w gorących klimatach. To proste rozwiązanie ulżyło obładowanym żołnierzom w walce nie tylko z wrogiem, ale także z upałem. Co więcej, ten trend na “kolanówki” szybko podchwycili cywile.

Niemalże równolegle przyjęło się, że spodnie krótkie to strój dla chłopców w wieku szkolnym, a nie mężczyzn. Było ku temu wiele powodów, między innymi notoryczne niszczenie spodni przez bawiących się chłopców. Szorty dawały im więcej swobody, a matkom spokoju. Z czasem stały się nierozłączną częścią szkolnych mundurków i poza latami szkolnymi mężczyźni ich nie nosili. Częstym zwyczajem było wręczanie pierwszej porządnej pary spodni mężczyźnie, który ukończył szkołę, na znak jego dorosłości. I stąd też gentlemani nie nosili krótkich spodni, by nie sprawiać wrażenia niedojrzałych.

Pierwsze współczesne szorty

Ciekawa rzecz jednak stała się na początku XX wieku. W czasie Pierwszej, a później Drugiej Wojny Światowej szorty wprowadzono jako stałą część umundurowania dla żołnierzy walczących np. w Afryce. Jak łatwo się domyślić wojskowi docenili ich zalety, podobnie jak cywile, którzy wzorując się na armii, również zaczęli je nosić. Co więcej, w latach 30. XX wieku tenisista Henry “Bunny” Austin zdecydował się założyć krótkie flanele podczas jednego z meczów. Swoją drogą, nie wyobrażam sobie jak grano w tenisa w długich spodniach.

Gdy zarówno armia, jak i świat sportu zaakceptował krótkie szorty, za ciosem poszło kino i projektanci mody, którzy podchwycili trend i przybliżyli szorty szerokiej publice.
Z czasem zasady krawieckie dotyczące szycia szortów oraz kultura ich noszenia rozkwitły.

Ulotka prezentująca Brytyjski mundur z czasów 2 wojny światowej, w tym shorty, koszulę i kapelusz
Ulotka prezentująca Brytyjski mundur z czasów 2 wojny światowej, w tym szorty

Zestawienie szortów z koszulą o kołnierzu typu button-down czy koszulką polo stało się również globalnie akceptowaną formą ubioru typu casual, a gdzieniegdzie nawet biurowego.

Są pewne zasady…

Zanim przejdę do omówienia poszczególnych rodzajów szortów, chciałbym zwrócić uwagę na kilka zasad, o których należy pamiętać, decydując się na ten rodzaj spodni. Mogłoby wydawać się, że tak bardzo casualowy element garderoby, jak szorty nie podlega żadnym regułom. Niestety ci, którzy tak sądzą, bardzo często sami sobie szkodzą. Każda rzecz, jaka może wzbogacić garderobę, podlega stosownym sobie restrykcjom, o których nie tylko należy wiedzieć, ale też stosować się do nich, by uniknąć publicznego ambarasu.

Dobre praktyki

Poznaj swój krój

Najważniejsze jest dopasowanie. Wybierając krótkie spodnie, musimy dobrać nie tylko kolor czy rodzaj, ale przede wszystkim krój sam w sobie, tak aby współgrał z naszą sylwetką. Jak to się ma do szortów? Będąc wysokim facetem o długich i chudych nogach, powinniśmy wybrać te zwężane, które kończą się przed kolanem. Osoba niska i grubsza, która ubierze takie same spodenki, dodatkowo skróci sobie wizualnie nogi. Lepszym wyborem będą krótsze o luźnym kroju.

Poznaj swój kolor

Równie istotna jest pewność siebie. Nosząc szorty, trzeba się w nich czuć pewnie. Nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi mi o puszenie się, a jedynie o nieskrępowane uczucie pewności tego, że ubraliśmy się właśnie tak, jak chcemy wyglądać. Jednym ze sposobów, by dobrać szorty dla siebie, jest wybranie odpowiedniego wzoru. Świetnym rozwiązaniem są klasyczne paski albo krata chociażby, jak wspomniana madera. Wzory bardziej pstrokate i nowoczesne są dużo bardziej ryzykowne. Po pierwsze ciężej obronić je swoją osobowością, po drugie przeważnie szybko się dezaktualizują, wymuszając ponowne zakupy. Jeszcze jedna uwaga, decydując się na jasne, przewiewne szorty należy pamiętać o odpowiedniej bieliźnie. Ciemna bielizna może prześwitywać przez jasne spodnie, co zdecydowanie odejmie Waszej atrakcyjności.

Daj poznać siebie

Piszę tę zasadę tutaj ale, ma ona zastosowanie przy każdym stroju, jaki kiedykolwiek zakładacie. Unikajcie niechlujstwa. Pomimo tego, że szorty to spodnie typowo casualowe, które idealnie sprawdzą się na ognisku, na działce u znajomych w letnie popołudnie, łatwo popaść w niechlujność stroju. Tzw. bojówki, t-shirt ze startym nadrukiem i japonki to zestaw, który rzuci się w oczy z powodów, których jako czytelnicy naszego bloga chcecie unikać. Taka kombinacja pokazuje, że nie dbacie o to, jak prezentujecie się w gronie przyjaciół, co może powodować przekładanie się takiej opinii o Was na inne aspekty Waszej znajomości. Tymczasem na tej samej imprezie możecie pojawić się w madrasach, koszulce polo i butach żeglarskich, a to sprawi, że będziecie wyglądali zdecydowanie lepiej, wręcz jowialnie elegancko.

Znaj siebie

I jeszcze jedna rzecz, którą należy pamiętać. Jeśli nie jesteście pewni tego, czy powinniście kupić / nałożyć dane spodnie to tego nie róbcie. Wszędzie tam, gdzie możecie założyć szorty, odpowiednie będą także eleganckie, letnie chinosy. Jednakże nie wszędzie gdzie chinosy będą właściwym wyborem, poprawne będą także szorty.

Złe nawyki

Trzech facetów w komicznie źle dobranych stylizacjach z szortami
Trzech facetów w komicznie źle dobranych stylizacjach z szortami (źródło: ModestMan)

Gdy już wiemy co nieco o tym, gdzie i jakie szorty należy nosić, to teraz kilka słów o tym, czego się wystrzegać.

Krótko o szortach w biurze

Zacznę od tego, że jedyną sytuacją, w której krótkie spodnie są odpowiednim wyborem do biura, jest home office. Szorty to spodnie stricte nieformalne i nie należy nosić ich w żadnych sytuacjach oficjalnych. Co za tym idzie, nie nosimy z nimi też marynarek czy krawatów. A przynajmniej nie w Polsce. Sytuacja ma się nieco inaczej na Bermudach i innych tropikalnych miejscach. Tam codziennością jest widok biznesmena w krawacie, koszuli i marynarce oraz tzw. Bermudach. Jednakże taki strój jest typowy jedynie dla tropikalnego klimatu i poza nim jest niedopuszczalny.

Krótkie skarpety

Kolejnym punktem są skarpety. Przy noszeniu szortów należy wystrzegać się widocznych skarpet. Albo zakładamy tzw. stopki, albo rezygnujemy ze skarpet w ogóle. Oczywiście oba rozwiązania wymagają stosownego obuwia np. espadryli, mokasynów czy tzw. butów żeglarskich.

Krótkie i długie dystanse

Spodenki typowo sportowe np. kolarskie czy kąpielówki należy nosić jedynie w sytuacjach, do których zostały stworzone.

Ukróć to.

Szorty jeansowe i bojówki, tak lubiane przez młodych facetów to kiepski wybór. Szerzej omówię je poniżej, ale ogólnie przy tak szerokim wyborze krótkich spodni, nie ma powodu, by zdecydować się na te najmniej eleganckie z nich.

Krótko i na temat

Mając blizny, protezy lub po prostu głęboką niechęć szorty zawsze można zastąpić chinosami z lekko tkanej bawełny czy (przede wszystkim) lnu i będziecie prezentować się elegancko oraz odpowiednio – nawet na plaży.

Rodzaje krótkich spodni

W tym całym zatrzęsieniu wszelkiego rodzaju krótkich spodni łatwo jest się pogubić. Zwłaszcza przy sprytnie projektowanych prospektach reklamowych ich producentów. Oto najbardziej popularne, występujące na rynku rodzaje oraz kilka uwag co do ich noszenia.

Spodenki sportowe:

Są cztery główne grupy krótkich spodni sportowych, które trzeba rozróżnić.

Pierwsze w tym zestawieniu są spodnie do tenisa, od których wszystko się zaczęło. Przeważnie ich długość kończy się nad kolanem, są białe i ich głównym celem jest zapewnienie maksymalnej swobody ruchów. Jeśli szukasz takich spodni, to pamiętaj, w tym przypadku warto zaufać specjalistycznym materiałom syntetycznym.

Drugie to spodnie, które jeszcze w latach siedemdziesiątych opisałbym jako po prostu szorty. Spodnie do biegania. Wtedy dość luźne, dziś są to przeważnie dłuższe, rozciągliwe przyległe i bardzo lekkie spodnie, które mają ułatwiać bieganie.

Kolejne są kąpielówki. Jest ich całe zatrzęsienie.  Należy wybrać odpowiedni krój i długość do swojej budowy. To spodenki zaprojektowane z myślą o pływaniu i przebywaniu na plaży/w otoczeniu basenu.

Ostatnimi w tej grupie są spodenki kolarskie zaprojektowane tak, by jak najskuteczniej zmniejszyć opór powietrza. To mocno przylegające, przeważnie spandexowe szorty z wkładką w strefie stykającej się z siodełkiem. Co prawda, nie jest to rzecz niezbędna przy niedzielnej przejażdżce wzdłuż osiedla, ale zdecydowanie większy komfort przy dłuższych podróżach.

Cechą wspólną wszystkich powyższych jest to, że nie należy nosić ich poza sytuacjami, do których zostały stworzone. To spodnie specjalistyczne i tak powinniśmy je traktować.

Bojówki i szorty z jeansu

Krótkie spodnie jeansowe są zazwyczaj bardziej workowate i dłuższe od szortów zarówno męskich, jak i damskich. Pomimo tego, że były bardzo popularne w latach 70., 80. i 90. teraz nie wyglądają ani modnie, ani dobrze. Jeśli nie jesteśmy zaproszeni na jakąś imprezę tematyczną, sugeruję zrezygnowanie z nich.

Jeansowe bojówki (źródło: Etsy)

Podobnie rzecz się ma z bojówkami. Popularny, zwłaszcza wśród młodych chłopaków i bardzo swobodnie ubierających się mężczyzn rodzaj krótkich spodni charakteryzuje się dodatkowymi kieszeniami na bokach. To świetne rozwiązanie podczas biwakowania czy wyprawy w góry, bo można wykorzystać dodatkową przestrzeń, by spakować choćby kompas czy scyzoryk. Na co dzień jednak takie spodnie skracają i poszerzają nasze nogi, źle się układają, a często występujący, „ozdobny” kamuflaż nie pomaga nam w miejskiej dżungli, odznaczając nas piętnem złego stylu.

Bermudy i szorty plażowe

Następne są dwa rodzaje spodni, które sprawdzają się w stricte określonych warunkach.

Początkowo zaprojektowane jako kąpielówki, tzw. szorty plażowe, są bardzo popularne wśród młodych chłopaków i luźno ubierających się mężczyzn. To wizytówka stylu surfowego. Charakteryzują się bogatym wzornictwem, luźnym, długim krojem i ściągaczem ze sznurkiem w pasie. Dobrze sprawdzają się do surfingu i jako strój plażowy. Należy jednak pamiętać, że tylko do tego.

Zdecydowałem się w tej grupie umieścić również tzw. Bermudy. Te noszone w oficjalnych sytuacjach, zestawiane są z zakolanówkami i noszone z marynarką, koszulą i krawatem, a nawet swetrem. Swoją nazwę wzięły od miejsca ich pochodzenia – Bermudów. Z czasem stały się popularne w innych tropikalnych krajach. Jednakże poza tropikami powinniśmy nałożyć lniane spodnie lub chinosy. Bermudy zostawmy Bermudom.

Bermudy w tamtejszym pełnym stroju biurowym z marynarką, koszulą, krawatem i obowiązkowymi podkolanówkami
Bermudy w tamtejszym pełnym stroju biurowym z marynarką, koszulą, krawatem i obowiązkowymi podkolanówkami

Krótka lista pozostałych

Kolejna grupa to bardziej formalne kroje szortów, dająca też pewien pogląd na to, jak ten rodzaj spodni się zmieniał.

Krótkie chinosy

Zaprojektowane na Filipinach dla Armii USA. To skrócona wersja klasycznych, twillowych chinosów lub spodni khaki. Jeśli jesteś na wakacjach w tamtym rejonie lub podobnym, to fajna opcja, ale w innych sytuacjach trzymaj się długiej wersji Chinosów. Noszenie krótkich Chinisów nie jest jakąś abominacją, bynajmniej, w porównaniu do bojówek to wspaniały wybór, jednakże krótkie spodnie o prostym froncie będą wyglądały lepiej.

Szorty plisowane

Historycznie, pierwsze szorty miały identyczny krój z długimi spodniami z jedną, lub dwiema plisami oraz w zależności od panującej mody były węższe, lub szersze. Dziś szorty z plisą to głównie śpiewka przeszłości niemniej jest to dobry wybór dla tęższych panów. Jeśli nie zależy Ci na stylu vintage i masz szczupłą sylwetkę należy je pominąć i wybrać współczesne tzw. płaskie szorty.

Szorty w kratę

Tradycyjnie robione z Madrasu. Madras to tkanina, która wywodzi się z miasta o tej samej nazwie. Jest to bardzo lekki i przewiewny materiał, który barwiony jest w wielokolorową kratę. Doskonale sprawdza się podczas upałów. Szorty (i nie tylko) z tego materiału, to jeden ze sztandarowych elementów stylu Preppy.

Szorty płaskie

Formalna wersja szortów. To typ spodni, na których froncie materiał leży płasko. Fantastycznie podkreślają męską sylwetkę. Stworzono je podobnie jak plisowane, skracając długie spodnie o płaskim froncie. Warte zauważenia jest to, że mężczyźni tężsi będą w nich wyglądali mniej korzystnie niż w tych plisowanych. Jeśli Wasza sylwetka jest gdzieś pośrodku, warto sprawdzić oba typy. Przeważnie zestawiane są z koszulką polo. Świetnie sprawdzają się na wszelkich dziennych imprezach odbywających się na dworze w gorące dni.

Jakie szorty kupić?

Gdy już omówiliśmy to, jakie szorty są najczęściej dostępne, przyszła pora by zastanowić się jakie szorty kupić. Cóż, nie jest to proste pytanie. W pierwszej kolejności powinniśmy kupić w szorty, które są nam konieczne. Zatem jeśli dużo biegasz lub jeździsz na rowerze, w pierwszej kolejności kup sobie szorty do tego przeznaczone. Wynika to z tego, co napisałem wcześniej. Wszędzie tam, gdzie możesz pójść w szortach, będziesz mógł pojawić się w długich, letnich spodniach. Nie na odwrót.

Jak dobrać szorty do swojej sylwetki

Krój szortów

Najważniejszą cechą krótkich spodni, na jaką należy zwrócić uwagę, jest ich długość. Niezależnie od tego, czy jesteśmy wysocy, czy niscy zawsze należy pamiętać o proporcjach. To, że w danym czasie najpopularniejsze są krótkie spodnie, które kończą się 8 cm nad kolanem, wcale nie oznacza, że Ty również musisz je nosić. To zależy od Twojej budowy ciała. Mając szerokie uda, lepiej będzie zasłonić je szortami niemalże do kolan. Jednocześnie pamiętając, że niski facet w długich szortach oraz wysoki w bardzo krótkich wyglądają po prostu…źle. Wybierając spodnie, należy zachować proporcje, pamiętając o tym, co chcemy podkreślić, a co ukryć. Jednak niezależnie od tego, jak wysocy jesteśmy szorty, które sięgają poniżej linii kolan, wyglądają po prostu źle i zalecałbym unikanie ich.

Materiały

To chyba jedyna część ubioru, przy której w określonych okolicznościach zalecałbym materiały syntetyczne. Mam na myśli oczywiście spodenki sportowe. Przeważnie są to zaprojektowane dla posiadania odpowiednich właściwości tkaniny, które najlepiej sprawdzą się w zadaniu, dla którego zostały stworzone.

W szortach dziennych najlepiej sprawdzi się oczywiście bawełna. Nie ważne, jakiego rodzaju bawełnę wybierzemy, będzie to dobry wybór.

Ciekawą opcją jest len, jednakże zalecałbym przymierzenie takich szortów przed zakupem i wykonanie kilku przysiadów. Len, jak pewnie wiecie (a jak nie to się dowiecie z artykułu o materiałach, który już niebawem w Atelier) bardzo łatwo się gniecie. Dobrze jest więc sprawdzić, jak pomnie się na Was. Czasem końcowe zagięcia podkreślają lekkość materiału i absolutnie nie ma w nich nic złego, jednakże niekiedy wyglądają bardzo niekorzystnie i lepiej jest wybrać inny model albo materiał.

Kolory

Wybierając kolor krótkich spodni, należy pamiętać o tym, że to ubranie, które nosimy, gdy na dworze jest bardzo ciepło. To naturalnie eliminuje wszelkie ciemne kolory, zwłaszcza czarny czy grafitowy. Granatowy jest ok, ale nie należy się bać jaśniejszych odcieni niebieskiego.
Bardzo dobrym wyborem będą odcienie brązu i khaki, które komponują się w zasadzie ze wszystkim, dzięki czemu łatwo będzie nam je wpleść w swoją szafę. Nie należy jednak odrzucać innych kolorów. Czerwienie, zielenie, błękity czy inne, bardziej jaskrawe kolory są świetne, jednakże trzeba pamiętać, by akompaniujące im ubrania tworzyły przyjemne jaskrawe kontrasty tak charakterystyczne dla letniej pogody. Dostępność kolorów jest niemal nieograniczona.

Co do wzorów, sam jestem zwolennikiem szortów gładkich. Jednakże wybierając wzór, trzymałbym się klasyków takich jak wspomniana wcześniej krata. Agresywne, jaskrawe wzory to coś, co odradzam. Moda z czasem się zmienia, przez co łatwo jest skończyć z szortami, których nigdy nie użyjemy.

Co nosić z szortami?

Co prawda w przyszłości pojawi się artykuł o dodatkach, ale postanowiłem wspomnieć o tym, co nosić z szortami.

Buty

Naturalnie selekcja butów jest ograniczona przez spodnie same w sobie. Buty powinny podkreślać strój.

Pierwszym skojarzeniem mogą być sandały lub klapki. Nie jest to zła opcja, ale odpowiednia jedynie na plażę i inne absolutnie nieformalne sytuacje. Lepszym wyborem na co dzień będą sneakersy, slip-ony lub mokasyny. Jeśli chcemy nadać strojowi więcej elegancji, wykorzystamy buty żeglarskie albo loafersy. Wszystko zależy od reszty kompozycji. Najważniejsza jest spójność. To, co tyczy się wszystkich wymienionych rodzajów butów to to, że nie należy nosić z nimi widocznych skarpet, tak jak pisałem powyżej. Albo wybieramy tzw. stopki, albo pomijamy skarpety w ogóle.

Trzy stylizacje z różnymi kolorami szortów i loafersów
Trzy stylizacje z różnymi kolorami szortów i loafersów (Źródło: D’Marge)

Koszule i koszulki

Najbardziej oczywistym wyborem jest koszulka polo, która w kombinacji z szortami stanowi klasykę męskiej, letniej mody codziennej. Takie koszulki są dostępne u większości producentów w niemalże każdym kolorze także znalezienie tego, który nam odpowiada, nie powinien być problemem.

Inną opcją jest koszula. Oczywiście należy pamiętać, aby koszula była lekka i z materiałów naturalnych takich jak len czy luźno tkana bawełna. Odradzam koszule z krótkim rękawem. W takich koszulach nie ma nic złego. Oczywiście, jeżeli nie są ubrane w sytuacjach formalnych jak np. wesele. Nawet jako gość. Wtedy taka koszula to po prostu wizerunkowe faux pas. Koszule, o krótkich rękawach weszły do użycia wraz z szortami jako część munduru. Potem przeszły kilka ewolucji i finalnie dzięki nim mamy koszulki polo. Niemniej bardzo ciężko o dobrze skrojoną i dobraną koszulę z krótkim rękawem. Przeważnie przez to, jak są szyte wyglądają po prostu źle. Nie uważam też, żeby w porównaniu z koszulą z długim rękawem było w nich jakoś szczególnie chłodniej. Dobrej jakości koszula z podwiniętymi rękawami da nam taki sam komfort. Jeśli chcemy koszulę, zostańmy przy długim rękawie, który można podwinąć. Chcąc koszulkę i wygodę – postawmy na polo.

Akcesoria

Podsumowaniem naszej letniej stylizacji powinny być dobrze dobrane akcesoria. Okulary przeciwsłoneczne takie jak Ray Ban Wayfarer czy równie klasyczne aviatory, doskonale prezentują się w takich okolicznościach i pasują do niemalże każdego kształtu twarzy.
Innym akcesorium, które będzie świetnie kradło uwagę, jest zegarek. Dobrze dobrany, podkreśli każdy styl – letni również.

Bransoleta z motywem kotwicy
Bransoleta z motywem kotwicy (Źródło: DHgate)

Kolejną opcją są przeżywające niemalże renesans różnego rodzaju bransoletki. Posiadając np. motyw kotwicy, świetnie komponują się z butami żeglarskimi. To genialne rozwiązanie zwłaszcza dla tych z Was, którzy nie posiadają zegarka lub nie są do nich przekonani. To łatwy sposób, by dodać swojej stylizacji dodatkowy wymiar i jeszcze bardziej ją spersonalizować.

Podsumowanie

Ułatwiają życie nie tylko na kortach tenisowych i w basenie, ale też na plażach. Szorty niewątpliwie były małą rewolucją w modzie męskiej, która moim zdaniem była potrzebna. Choć sam poza plażą skłaniam się raczej ku długim spodniom, doceniam to, że mam możliwość wyboru czegoś krótszego, gdy upały staną się kompletnie nieznośne.

Ważne jednak jest to, by wybierać szorty świadomie, a dzięki temu właściwie.

W czym mam nadzieję, ten przewodnik Wam pomoże.

Jak jest u Was? Macie jakieś ulubione szorty czy twierdzicie, że to karygodne, by dorosły mężczyzna pokazywał się w krótkich spodniach? Podzielcie się opinią w komentarzach!

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks