Spinki bez spinki
Atelier

Spinki do mankietów bez spinki

W drugim odcinku naszego podcastu rozmawialiśmy z Bartkiem o tym, jak oprócz kolorowych skarpet mężczyzna może wyrazić siebie. Jako że nasze rozmowy zawsze powstają na gorąco, zdaliśmy sobie sprawę, że nie wspomnieliśmy o jednym ozdobnym, męskim akcesorium, który obaj lubimy. I choć zaznaczyliśmy to pominięcie w odcinku numer 3, czuję, że nie zaznaczyliśmy wystarczająco dosadnie jak rozbudowanym, ciekawym i akcesorium są spinki do mankietów. Z tej potrzeby powstał poniższy tekst. Nie tylko przybliżam w nim historię spinek do mankietów, ale też rozróżniam ich rodzaje. Na końcu postaram się też natchnąć Was, by dać szansę spinkom. Uważam, że mało który dodatek ma w sobie tyle klasy, co starannie dobrane spinki do mankietów.

Historia

Spinki do mankietów kiedyś

Spinki do mankietów stały się popularne pod koniec XVIII wieku, czyli ponad sto lat po tym, gdy się pojawiły. Jak łatwo się domyślić ich rozwój był ściśle powiązany z rozwojem męskich koszul. Od średniowiecza wykończenia koszul na krawędziach, starano się ozdabiać frędzlami, marszczeniami i haftami. Frędzelki na mankietach zwisające przy nadgarstkach były częścią oficjalnego ubioru do np. sądu aż do końca XVIII wieku, koszule dzienne miały wstążki lub guziki.

W XIX wieku popularność spinek rosła, jako że ubiór męski zaczęto tworzyć z myślą o trwałości. Mankiety były wtedy sztywne na tyle, że ciężko było spiąć je guzikami i stąd popularność spinek wśród wyższej i średniej klasy. Do wzrostu popularności spinek do mankietów przyczyniła się również rewolucja przemysłowa. Nie tylko umożliwiła masową ich produkcję, ale też obniżyła cenę spinek sprawiając, że były dostępne w każdym przedziale cenowym.

Kolekcja replik spinek do mankietów z XVII i XVIII wieku
Kolekcja replik spinek do mankietów z XVII i XVIII wieku (Pyracy)

Ciekawą sprawą są spinki ozdobione kamieniami mniej lub bardziej szlachetnymi. Z początku były one atrybutem jedynie tych mężczyzn, którzy posiadali ogromne pokłady pewności siebie i potrafili „wesprzeć” swoją akcesoryjną ekstrawagancję. Zmieniło się to gdy Książę Walii, późniejszy Edward VII zaczął nosić ozdobione spinki Fabergé. Dzięki temu spinki zostały uznane za jeden z elementów biżuteryjnych dostępnych dla gentlemanów w Wielkiej Brytanii i USA.

Spinki Fabergé przekazane przez cara Mikołaja II Romanowa ówczesnemu Księciu Wali, a późniejszemu Edwardowi VII
Spinki Fabergé przekazane przez cara Mikołaja II Romanowa ówczesnemu Księciu Wali, a późniejszemu Edwardowi VII (Iconic_sunglasses)

Spinki do mankietów dziś

Na początku XX wieku noszono więcej spinek niż kiedykolwiek wcześniej. Dostępność form, kształtów, kolorów i materiałów była wręcz nieskończona. Szczególnie lubiane były wzory geometryczne. Jednakże szybciej rosła popularność koszul „sportowych”, których rękawy były zapinane na guziki. Po części spowodowane było to wybuchem drugiej wojny światowej i ograniczoną dostępnością różnych materiałów, a zwłaszcza metali.

Kolekcja spinek do mankietów z początku XX wieku
Kolekcja spinek do mankietów z pierwszej połowy XX wieku (auctionzip)

Po wojnie gentlemani wrócili do ozdabiania swoich strojów całą gamą elementów takich jak papierośnica, zapalniczka, spinka do krawata, zegarek (teraz noszony na nadgarstku), sygnet, brelok z kluczami, klips do banknotów oraz szeroki wybór noszonych na co dzień spinek.

Popularność spinek spadła w latach 60. i 70. by znowu odżyć w latach 80. XX wieku. Od tamtej pory trend ten utrzymuje się do dziś.

Rodzaje spinek

Spinki do mankietów różnią się od siebie nie tylko zdobieniem, ale przede wszystkim rodzajem zapięcia. Poniżej te mniej i bardziej popularne rodzaje spinek wraz z krótką „instrukcją obsługi”.

Nie spotkałem się z jednolitym tłumaczeniem nazw poszczególnych rodzajów. Zdecydowałem się używać nazw zapięć z języka angielskiego dzięki czemu będzie Wam łatwiej znaleźć i kupić spinki, które spodobają Wam się najbardziej. Tutaj możecie znaleźć rozróżnienie poszczególnych części spinki w języku angielskim.

Bullet Back

Najpopularniejszy rodzaj spinek do mankietów. Jego popularność wynika przede wszystkim z łatwości użytkowania. Zakładając je, przekręcamy tylną część (toggle) o 90 stopni, przewlekamy przez mankiety, przekręcamy znowu i gotowe. 

Spinka typu bulletback
Spinka typu bullet back (Inspired Jewel)

Whale Back

Kolejny popularny rodzaj spinek do mankietów, którego powszechność wynika z łatwości użytkowania. Zakładanie go jest prawie identyczne z zakładaniem spinki typu bullet back. Złóż koniec tak, by był na płasko z filarem, przewlecz i rozłóż „wielorybi ogon”.

Spinka typu whale back
Spinka typu whale back(Secretsales)

Fixed Backing

Jest to pierwszy z typów, w którym nie ma ruchomych części. Co więcej, zdarzają się spinki typu fixed backing, które są dwustronne. Ich założenie może być nieco kłopotliwe, ale za to nie ryzykujemy uszkodzenia mechanizmu lub tego, że zapomnimy go zabezpieczyć po założeniu.

Spinka typu fixed backing (99 cufflinks)
Spinka typu fixed backing (99 cufflinks)

Chain Link 

Zdecydowanie rzadziej spotykane spinki do mankietów połączone łańcuszkiem. Ich zaletą, znowu jest często spotykana dwustronność oraz to, że najluźniej spinają mankiet koszuli. Niestety trzeba pamiętać o tym, że to dość delikatny łańcuszek i nietrudno o uszkodzenie go.

Owalne spinki typu chain, które należały do ulubionych spinek Edvarda VII
Owalne spinki typu chain link, które należały do ulubionych spinek Edwarda VII (the Vintage Jeweller)

Ball Return

Wbrew pozorom dość zaawansowany styl spinek do mankietów. Można go spotkać w wielu wariantach, zarówno dwustronny, jak i połączony łańcuszkiem. Jednakże dwustronność jest tutaj pozorna. Front spinki nawet identyczny stylistycznie zawsze jest nieco większy niż jej tył.

Ciekawa spinka typu ball return z frontem wykonanym z cementu
Ciekawa spinka typu ball return z frontem wykonanym z cementu (touch of modern)

Knotted 

Bardzo ciekawe rozwiązanie na nieformalne okazje. Jedwabne spinki węzłowe dostępne są niemalże w każdym kolorze co ułatwia spersonalizowanie stylizacji. Oczywiście ich wadą jest przede wszystkim niska trwałość w porównaniu do wariantów metalowych. Co ciekawe spinki węzłowe można też znaleźć wykonane z metalu, a nawet metali szlachetnych, lecz wtedy przypisałbym je raczej do kategorii ball return niż tutaj.

Zestaw spinek typu knotted
Zestaw spinek typu knotted (John Lewis)

Stud/Button 

Dość rzadko spotykany rodzaj spinek do mankietów. Dopasowuje się pomimo braku ruchomych części. Po założeniu wystarczy lekko przekręcić tył (znowu, rozróżniany przez rozmiar), a spinka rozluźni się nieco dając odrobinę więcej swobody mankietom. Co ciekawe zarówno front, jak i tył mają z reguły ten sam design.

Spinka Stud/Button
Spinka Stud/Button (ties.com)

Locking

Najbardziej nowatorskie są spinki do mankietów typu locking. Mają podwójne zawiasy i przeważnie są dwustronne. Przewleka się je przez mankiety a następnie zatrzaskuje podobnie do zegarka po obu stronach. Nowoczesny design z jednej strony, wiele ruchomych elementów, o które trzeba zadbać z drugiej. Przeważnie stylistyka tych spinek jest bardzo modernistyczna.

Spinka typu locking
Spinka typu locking (Amazon)

Kiedy nosić spinki do mankietów?

Naturalnie zawsze wtedy, gdy mamy koszulę przystosowaną do używania spinek. Ale, żarty na bok. Spinki do mankietów tradycyjnie noszono na bardzo oficjalne i ważne dla noszącego spotkania takie jak gale czy śluby, ale też do biura, zwłaszcza przy wyższym stanowisku. Jednak ze względu na feerię barw, wzorów, rodzajów i stylów do wyboru zachęcam, by nosić je częściej. Nawet w mniej formalnych sytuacjach takich jak wyjścia ze znajomymi. Kto wie, może po użyciu ich raz czy dwa przekonasz się do spinek na tyle, że staną się nieodłącznym elementem Twojej garderoby. Zwłaszcza teraz gdy wiecie, czym poszczególne spinki do mankietów się od siebie różnią, i że nie jest to wyłącznie część weselnych stylizacji, słowem, że można nosić spinki bez spinki.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks