Atelier

Rękawiczki – ciepły dodatek na zimne dni

W ostatnim czasie dostaliśmy wiele pytań odnoszących się do rękawiczek. Jakie rękawiczki wybrać? Do czego je dobierać? Czy są sytuacje, w których po prostu nie wypada ich nosić? 

I o tym dzisiaj w Atelier!

Jak wybrać rękawiczki?

Materiały

Najczęściej spotykanym materiałem jest gładka skóra naturalna. Zazwyczaj będzie to najlepszy wybór. Porządne skórzane rękawice, będą ciekawym dodatkiem do naszych stylizacji. Co ważniejsze, zapewnią odpowiedni komfort i ciepło. 

Naturalna skóra jest materiałem bardzo trwałym. Zakup rękawiczek wysokiej jakości, jest zatem dobrą inwestycją!

Ciekawą alternatywą mogą być rękawice wykonane z zamszu lub nubuku. Będą one równie ciepłe, ale mniej formalne.

Innym materiałem używanym do produkcji rękawic jest wełna oraz jej bardziej szlachetna odmiana, czyli kaszmir. Materiał zasadniczy często posiada domieszkę włókien syntetycznych (około 20%). Poprawia ona trwałość materiału, nie wpływając znacznie na jego właściwości termiczne. Dość gęsta dzianina, dobrze utrzymuje ciepło, a jej oczkowa struktura sprawia, że rękawiczki będą wygodne i oddychające.

Zwróćmy jednak uwagę, że jest to opcja zdecydowanie mniej formalna! Dzianinowe rękawice mogą być niespójne w połączeniu z formalnym płaszczem, spodniami zaprasowanymi w kant i skórzanymi butami, na przykład oksfordami. 

Takie rękawiczki będą dobrym wyborem do casualowej kurtki i jeansów.

Materiały, których radzę unikać to bawełna i wszelkie włókna syntetyczne (poliester, poliamid itp.). Przez niezbyt dobre właściwości cieplne, bawełniane rękawiczki nie zapewnią nam ciepła podczas mrozów. 

Poliester i jemu podobne nie dość, że nie utrzymują dobrze temperatury, to jeszcze są nieprzyjemne w dotyku i zazwyczaj wyglądają nieestetycznie.

Znalezione obrazy dla zapytania rękawiczki polar

Krój i kolor

Jeśli chodzi o krój rękawic skórzanych, to w większości przypadków jest on kwestią czysto estetyczną. Pikowanie czy marszczenia skóry mogą dodać rękawicom wyjątkowego charakteru. Przeszycia na powierzchni skóry też mogą wyglądać ciekawie. Trzeba jednak wystrzegać się silnych kontrastów, które zazwyczaj bardziej szkodzą, niż pomagają. Wspominałem już o tym w artykule „Mój problem z sieciówkami”.

W przypadku rękawiczek wykonanych ze skóry, dopasowanie koloru do innych rzeczy jest kwestią sporną. Niektórzy uważają, że rękawice, podobnie jak torba, są „dodatkiem zewnętrznym”. Oznacza to, że nie muszą one pasować kolorystycznie do innych skórzanych elementów ubioru. Ja jednak uważam, że rękawice powinny kolorystycznie współgrać z obuwiem. Dysonans kolorystyczny będzie działał na naszą niekorzyść.

Przy wyborze rękawiczek dzianinowych postawiłbym na klasyczny, prosty krój. Zwykłe, jednokolorowe rękawice będą najbardziej uniwersalne. Tutaj możemy zaszaleć z kolorami i wybrać na przykład bordowe, żółte, czy zielone. Właściwie każdy kolor będzie odpowiedni, o ile będzie on spójny z pozostałymi rzeczami które mamy na sobie.

Warto też zwrócić uwagę na rękawice sportowe, wykonane z tkanin specjalistycznych. Będą one ciepłe i dobrze sprawdzą się podczas mrozów. Jednak powinniśmy je nosić na stoku narciarskim, czy też podczas zimowych wypraw w góry. Używajmy ich zatem zgodnie z przeznaczeniem.

Rękawiczkowy savoir-vivre

To kiedy można pozostać w rękawiczkach, a kiedy należy je zdjąć, często budzi wątpliwości. Chodzenie w rękawiczkach w pomieszczeniach, będzie nietaktowne. Podobnie jak chodzenie z założoną czapką. Wyjątek stanowią miejsca duże i otwarte jak na przykład kościoły, czy hale targowe. Tam rękawice mogą pozostać na naszych dłoniach.

Zawsze należy je zdejmować podczas podawania komuś ręki na powitanie lub pożegnanie. Trzymając się klasycznych zasad savoir-vivre, kobiety nie mają takiego obowiązku. Nie patrzmy więc krzywo na Panią, która podaje nam dłoń w rękawiczce. Przy skrajnych mrozach, panowie mogą ograniczyć się do pozdrowienia słownego. Jeśli jednak któryś z nich postanowi zdjąć rękawicę i wyciągnąć do nas rękę, to jesteśmy zobowiązani zrobić to samo. Jeśli natomiast któryś z Panów zdecyduje się na podanie nam ręki w rękawiczce, to możemy ją uścisnąć, również nie zdejmując naszej rękawiczki. Sami jednak nie popełniajmy tego błędu! W mniej formalnych relacjach ewentualnością może być „zbicie żółwika”, co też nie wymaga zdejmowania rękawiczki 🙂

Podsumowanie

Świadomie nie poruszyłem w tym poradniku kwestii rozmiaru. To jak duże są nasze dłonie, jest często niezależne od naszej sylwetki. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu przymierzenie kilku rozmiarów.

Rękawice nie tylko grzeją nasze dłonie podczas mrozów, ale też mogą stanowić uzupełnienie naszych stylizacji, dodając do nich kolejny ciekawy element!

Współzałożyciel i były redaktor Szycinamiare.pl

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks