True Prep: The official Preppy handbook
Atelier

Recenzja książki “True Prep: The Official Preppy Handbook”

O książce “True Prep: The official Preppy Handbook” Lisy Birnbach dowiedziałem się już kilka lat temu. Zaraz po tym, gdy dowiedziałem się o istnieniu kultury Preppy samej w sobie. Wszystko zmieniło się, gdy pisałem artykuł o Preppy. Im więcej czytałem, by znaleźć dla Was ciekawostki i nie popełnić błędów przy wskazówkach, tym bardziej zakup tej lektury wydawał się zasadny. W końcu zdecydowałem się na jej zakup. Wspominałem o tym nawet na naszym Instagramie.  Chciałem szybko przez nią przebrnąć, ale w drogę weszły mi inne plany. Choć starałem się codziennie czytać choćby kilka stron, szło to mozolnie. Wolne tempo dało mi jednak czas, by książkę poznać i przemyśleć.  Dzisiaj przed Wami moja recenzja książki True Prep: The Official Preppy Handbook”.  

Co to za książka 

W 1980 roku, Lisa Birnbach wraz z Johnathanem Robertsem, Carol McD. Wallace i Masonem Wileyem wydali książkę The official Preppy Handbook. Sarkastyczny przewodnik po kulturze Preppy w latach 80. Parodiował kulturę WASPów czyli Amerykańskich Protestantów przeważnie Brytyjskiego pochodzenia, którzy dominowali społeczeństwo, kulturę i politykę USA. Lisa w mocno ironicznym tonie ukazywała to, do których szkół chodzą, gdzie spędzają wakacje, jakie marki ubrań noszą czy jak dekorują domy. 

Jednakże pomimo tego, że była mocno satyryczna, książkę tę niebywale dokładnie przygotowano. Na tyle dokładnie, że stanowiła faktyczny przewodnik dla całej rzeszy naśladowników stylu Preppy. Co więcej, nawet ci, którzy byli przez nią niejako prześmiewani doceniali ją  za świetny język oraz ciekawe spostrzeżenia (oraz pewnie niejedną podpowiedź jak być jeszcze lepszym preppsem).  

Okładka książki True Prep: The official Preppy handbook
Okładka książki True Prep: The official Preppy handbook

Po trzydziestu latach od pierwszego wydania autorka zdecydowała się wydanie zauktualizowanej wersji. Skutkiem tego jest “True Prep: The Official Preppy Handbook”, którą nabyłem. Porównując ją z oryginałem niektóre rzeczy zastąpiono, a niektóre po prostu przeredagowano. Niestety, póki co, oryginalnego przewodnika nie mam (acz zamierzam to szybko nadrobić, z powodów, które staną się jasne niebawem). 

Forma zaburza treść

Na plus

Nie będę ukrywał, że kupując tę książkę najbardziej interesował mnie fragment o tym jak ubierają się Preppersi. Oczywiśnie nie jest tak, że planowałem przeczytać jeden rozdział i odstawić ją na półkę.  

Styl Preppy to nie jedyna rzecz, o której traktuje ta książka . Dowiedzieć można się o wiele, wiele więcej. Poczynając od tego jak zawiłe potrafią być stosunki rodzinne, poprzez szkoły, domy wakacyjne, kluby czy…ośrodki odwykowe warte uwagi, a kończąc na tym jak się zachowywać w różnych sytuacjach, co jeść i jakie drinki pić (włączając w to przepisy).  

Jest oczywiście dział o ubraniach, konkretnych markach, bagażu czy sklepach – w tej materii moja ciekawość została w pełni zaspokojona. 

Ciekawym dodatkiem była ogromna lista osób, które należą do Preppersów wraz ze wspomnianym przeze mnie w artykule JF Kennedym czy Fantastycznym Panem Lisem z filmu Wesa Andersona o tym samym tytule. Mówiąc krótko, zgadzam się z tym, że ta książka może stanowić przewodnik po tej kulturze. Niespodziewana liczba detali, nazwisk, marek czy miejsc, czasem nawet z adresami, zdecydowanie pomoże tym, którzy od tej książki będą zaczynać poszukiwania. 

Wpis o Fantastycznym Pany Lisie w książce True Prep: The official preppy handbook
Wpis o Fantastycznym Pany Lisie w książce True Prep: The official preppy handbook

Na minus

Niestety pod kątem warstwy graficznej czy nawet stylistycznej nie jest tak dobrze. Choć okładka robi bardzo przyjemnie wrażenie, zwłaszcza gdy ma się świadomość, że będzie to książka satyryczna, to wybór różnych czcionek, które dodatkowo są różnej wielkości oraz na zmianę w czerwonym i czarnym kolorze negatywnie wpływa na czytelność. W zestawieniu z tym, że wybrany papier jest lekko żółty (makulatura?) tworzy to nie tylko tanią w odczuciu kombinację, ale też taką, która momentami jest zwyczajnie nieprzyjemna. 

Druga uwaga, może zostać odebrana jako zuchwałość, ale wydaje mi się, że moje oczekiwania przerosły tę książkę. Wydanie oryginalne chwalone było za swój cięty, satyryczny oraz „sprytny” język. Tutaj, choć faktycznie bywa zabawnie, mam odczucie, że język bywa wręcz toporny. Co więcej, momentami brakuje mu zwyczajnie klasy. Ze względu na to, że angielski bądź co bądź nie jest moim ojczystym językiem poszukałem innych recenzji tej książki i nie jestem w tych opiniach odosobniony. Najbardziej gorzka z nich była napisana (rzekomo) przez przyjaciółkę Lisy, Bitsy znajdziecie ją tutaj.

To małe śledztwo spowodowało, że w najbliższym czasie namierzę i kupię wydanie oryginalne. Planuję w przyszłości zrobić bezpośrednie porównanie tych książek. 

Podsumowanie i ocena końcowa książki  

Pomimo tych wszystkich uwag polecam książkę True Prep: The official preppy handbook. Nie jest to pozycja dla każdego, ale jeśli interesuje Was kultura Preppy jest to świetne źródło wiedzy. W trakcie czytania będą przypominały Wam się sceny z filmów, które nabiorą odrobinę więcej sensu dzięki głębszemu zrozumieniu kultury Preppy. Oprócz tego, może służyć za całkiem dobry tekst do ćwiczenia języka Angielskiego, bo choć niektóre zdania są dość siermiężne, to Lisa ma lekkie pióro, a całą książkę czyta się bardzo przyjemnie.

Ocena końcowa 6.5/10

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks