Atelier

Przewodnik po koszulach cz.1 – Materiały i wykończenie

Koszula to fundamentalny element męskiego stylu. O tym, jakie koszule kupić na początku budowania swojej garderoby pisał już Irek w swoim artykule: 5 pierwszych koszul każdego mężczyzny. Wspominaliśmy o tym również w podcaście. Ja natomiast zajmę się stroną techniczną, czyli tym jak rozpoznać czy koszula jest dobrej jakości. 

Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli w każdym przedziale cenowym. Jak rozpoznać te warte uwagi? Zapraszam do lektury.

Poradnik będzie składał się z trzech części. W pierwszej skupię się na materiałach, budowie i wykończeniu koszuli. W kolejnej zajmę się splotami koszulowymi i ich właściwościami, by wreszcie w ostatniej części przejść do doboru odpowiedniej koszuli do naszej sylwetki.

Materiały

Zdjęcie metki

Inspekcję należy zacząć od metki. Ponieważ koszula ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem materiał, z którego jest wykonana, powinien być naturalny.

Do produkcji koszul najczęściej używa się bawełny, ze względu na jej wysoką chłonność i dobrą przepuszczalność powietrza. 

Jeszcze lepsze właściwości ma bawełna egipska. Dzięki temu, że jest ręcznie zbierana, mamy gwarancję wysokiej czystości i jakości włókna. Bawełna egipska będzie przyjemniejsza w dotyku i trwalsza niż zwykła bawełna. Innymi materiałami, które możemy spotkać w koszulach, będą: len — w koszulach letnich, oraz jedwab — raczej jako dodatek do materiału, niż materiał właściwy. 

W przypadku koszul raczej unikałbym materiałów syntetycznych. Pomimo tego, że ułatwią one prasowanie i zapewnią większą trwałość, to wpłyną negatywnie na komfort noszenia.

Tkanina od renomowanego producenta

W niektórych koszulach znajdziemy dodatkową metkę producenta materiału. Tkaniny od takich marek jak m.in. Albini, Getzner, Tessitura Monti czy Canclini świadczą o wysokiej jakości produktu. Metkę producenta tkaniny, znajdziemy zazwyczaj na karczku, czyli podwójnej warstwie materiału, znajdującej się tuż pod kołnierzem. Czasem taka informacja będzie zawarta na dodatkowej metce zewnętrznej.

Two-ply

W niektórych koszulach znajdziemy materiał z sygnaturą Two-ply. Oznacza to, że koszula wykonana została z podwójnie skręconej przędzy. Taki wykonanie materiału sprawia, że jest on bardziej „mięsisty” i mniej prześwitujący. Będzie też bardziej odporny na zagniecenia i łatwiejszy do uprasowania. Podwójna przędza poprawia również wytrzymałość materiału.

Easy Care

Przy produkcji materiału niektórzy producenci używają dodatkowych powłok chemicznych, które mają na celu poprawę właściwości tkaniny. Powłokę taką nazywamy apreturą.

Najbardziej popularną apreturą, którą możemy spotkać na rynku koszulowym, jest powłoka Easy Care. Jak sama nazwa wskazuje, ułatwia ona dbanie o naszą koszulę. Dzięki niej materiał będzie mniej podatny na trwałe zabrudzenia i zagniecenia. Będzie się też łatwiejszy do rozprasowania.

Wykończenie

Drugą cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie koszuli, są detale wykończenia. 

Oczywiście sprawdźmy najpierw, czy wszystkie szwy są proste i czy tkanina nie jest uszkodzona. Wystające ze szwów nitki, są zazwyczaj pozostałościami krawieckimi. Jeśli taką znajdziemy, to należy ją lekko pociągnąć. Powinna wyjść bez większego oporu i jeśli tak się stanie, to nie ma w tym nic złego. Jeśli natomiast zatrzyma się, to jest to dla nas pierwsza oznaka słabej jakości wykończenia. 

Fiszbiny

Po sprawdzeniu jakości materiału i szwów przystępujemy do dokładniejszej inspekcji. Zaczniemy ją od sprawdzenia, czy kołnierz ma możliwość wymiany fiszbinów. Mówimy tutaj o plastikowych lub metalowych wkładkach, które mają usztywnić kołnierz i utrzymać jego kształt. Koszule niskiej jakości mają fiszbiny wszyte na stałe w kołnierz. Uniemożliwia to ich wyciągnięcie na czas prania i ewentualną wymianę, gdyby się zniszczyły lub zniekształciły. Koszule wyższej jakości miały odpowiednie kieszonki, pozwalające wyjąć fiszbiny.

Rozporek i plisa

Plisa to pas materiału na froncie koszuli, w którym znajdują się dziurki na guziki. O ile sam sposób wykończenia plisy to kwestia czysto wizualna, tak trzeba zwrócić uwagę na pewien drobny detal. W koszulach wyższej klasy ostatnia dziurka powinna być pozioma. Tak samo, jak ta znajdująca się na rozporku rękawa. Po pierwsze ułatwia to zapinanie, a po drugie sprawia, że koszula nie będzie nam się rozpinać, pod wpływem powstających napięć.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak obszyte są dziurki. Kontrastowe wykończenia i niedokładne obszycia są niepożądane.

Guziki

Kolejną rzeczą, na którą należy sprawdzić, są guziki koszuli. Guziki dobrej jakości powinny być dość grube (od 3 do nawet 5 mm) i wykonane z masy perłowej. Te słabszej jakości będą nawet połowę cieńsze i wykonane z plastiku.

Guzik słabej jakości po lewej, guzik dobrej jakości po prawej
Guzik słabej jakości po lewej i guzik dobrej jakości po prawej

Najłatwiej sprawdzić to, odchylając guziki i sprawdzając kolor materiału z drugiej strony. Jeśli jest on biały lub ma brązowe plamy, to jest to masa perłowa. Jeśli natomiast rewers guzika jest w takim samym kolorze jak przód, to jest to plastik. 

Koniec części pierwszej

Wiemy już, jak poznać czy koszula jest wykonana dobrze i z odpowiednich materiałów. W kolejnej części poruszę temat splotów koszulowych oraz tego, w jaki sposób zastosowany splot wpływa na właściwości tkaniny.

Współzałożyciel i były redaktor Szycinamiare.pl

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks