Logo Postmodern Jukebox
Studio

Postmodern Jukebox — nowe przeboje w starym, dobrym stylu

Dzisiaj w studiu wyjątkowo ja, czyli Irek. Postanowiłem napisać Wam kilka słów o projekcie muzycznym, który nie tylko pokazuje, że jazz może być…jazzy, ale też potrafi przekonać do niego zagorzałego przeciwnika tego gatunku muzyki. Dla mnie jest to ulubiony sposób na muzyczną ucieczkę od rzeczywistości. Uważam, że zasługuje na swój własny tekst w Studio. Przed Wami Postmodern Jukebox.

Czym jest Postmodern Jukebox?

Tak jak wiele ogromnych przedsiębiorstw zaczynało w garażach, tak całkiem liczna grupa zespołów muzycznych zaczynała w piwnicach. Nie inaczej było tutaj. Na początku Scott Bradlee nagrywał swoje muzyczne poczynania ze znajomymi w piwnicy swojego domu w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Grupa oprócz Scotta składała się z basisty Chrisa Andersona, saksofonisty Bena Golder-Novicka, harmonijkarza Brandee Youngera i wokalistki Emmy Walker. Scott nie mógł przebić się jako muzyk jazzowy do roku 2009. Wtedy jego kompilacja piosenek z lat 80. w stylu ragtime stała się niebywale popularna. 

Przez ciuchland do gwiazd

Prawdziwa popularność Postmodern Jukebox miała dopiero nadejść. W 2012 roku cover utworu Macklemore’a i Ryana Lewisa „Thrift Shop” w wykonaniu Robyn Adele Anderson miał ponad milion odtworzeń w pierwszym tygodniu. Stał się pierwszym przełomowym hitem Postmodern Jukebox jednocześnie rozpoczynając wielką popularność Scotta i jego pomysłów.

Potem było tylko lepiej. Postmodern Jukebox wydało ponad 20 płyt i koncertowało na 6 kontynentach. Oprócz tego, co tydzień wypuszczają nowe utwory z różnymi muzykami, których odtworzenia liczone są w milionach. Jeden z albumów (Twist is the New Twerk) był nawet na 16 miejscu jazzowej listy Billboardu.
Aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych zespołów w swoim gatunku, a to wszystko dzięki bardzo dopracowanym kompozycjom muzycznym, teledyskom oraz wykonaniom, które zapierają dech w piersi.

Postmodern Jukebox w Polsce

Jest jeszcze jeden powód, dla którego postanowiłem Wam przybliżyć twórczość Postmodern Jukebox. Aktualnie są w trakcie trasy koncertowej, podczas której zawitają również do Polski. 6 Listopada odbędzie się koncert w Palladium w Warszawie, a dzień później w A2 we Wrocławiu. Jeśli bilety są jeszcze dostępne to serdecznie zachęcam. Usłyszenie tego zespołu na żywo to przeżycie na kompletnie innym poziomie. Niestety, na razie mogłem przekonać się jedynie z opowieści mojego znajomego, który jest wielkim fanem PMJ.

Posłuchaj

Słuchając muzyki zazwyczaj jestem dość leniwy i zadowalam się różnymi kompozycjami i playlistami, które są do znalezienia na YouTube. Z reguły nie skupiam się na wykonawcach czy utworach. Z Postmodern Jukebox jest zupełnie inaczej. Nie tylko znam poszczególne utwory co do dźwięku, ale też wracam do nich dość często oraz z niemalże z wypiekami na twarzy śledzę nowości. Liczę na to, że Ci z Was, którzy dotychczas nie spotkali się z twórczością Scotta również się w niej zakochają i oddadzą się tym wariacjom najnowszych przebojów w starym, dobrym stylu.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks