Piersiówka w skórzanej oprawie
Atelier

Piersiówka – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Kiedy wypada z niej pić? Z czego powinna być wykonana? Co ma wspólnego z hipsterami? Piersiówka to gadżet, który wywołuje mnóstwo pytań. Dlatego postanowiłem je Wam przybliżyć. Zakreślę historię oraz materiały, z jakich wykonuje się piersiówki. Jednak przede wszystkim, dam kilka porad kiedy z piersiówki wypada I nie wypada korzystać.

Historia piersiówki 

Pre-historia 

W największym skrócie piersiówka to niejako ewolucja bukłaka. Już w Epoce Kamienia Łupanego ludzie zabierali ze sobą wodę na polowania. Z czasem pojemniki ewoluowały. Na początku był to zasupłany pęcherz, później skórzany bukłak. Po stuleciach pojawiły się różnego rodzaju manierki ze szkła, bądź metalu. Wyśmienicie przedstawia to infografika ze strony www.drunkard.com 

Historia piersiówki wedle drunkard

Ze względu na…niskie standardy sanitarne noszono w nich alkohol, który nie tylko zabijał pragnienie, ale też mógł służyć za płyn dezynfekujący.  

Piersiówka w kształcie, jaki znamy dzisiaj, pojawiła się w XVIII wieku w Anglii. W tym samym czasie zadebiutowały kieszonkowe zegarki, które przypadły do gustu szlachcie. Moda na noszenie czegoś w kieszeni dotarła do chłopstwa, a że piersiówki były znacznie tańsze niż zegarki… 

Nazwa piersiówka bierze się od tego, że tę flaszeczkę nosi się w wewnętrznej kieszeni marynarki, kurtki czy płaszcza. Jednak nie tylko tam. Po pierwsze w języku angielskim występują dwie nazwy, hip flask oraz coat flask. Jedne w kieszeni spodni, a drugie w płaszczu. Występują też specjalne, znacznie mniejsze piersiówki do noszenia na podwiązce. Standardowa pojemność to około 250 ml. 

Piersiówka w czasach prohibicji 

Prohibicja w USA  latach 1919-1933 diametralnie zmieniła to jak ludzie pili alkohol. Zasada była prosta, jeśli chcesz się napić, to musisz to zrobić skrycie.  

Wtedy też zegarki na nadgarstku stały się bardziej popularne od kieszonkowych, a w wolnych kieszeniach zaczęto nosić piersiówki. W latach 20. były już popularnym akcesorium wśród gentlemanów. To właśnie wtedy powstało słowo hipster od tych, którzy używali hip flask, czyli piersiówek właśnie. Jednak to nie jedyne określenie, które przylgnęło wtedy do zwolenników posiadania trunku przy sobie. Inne przykłady to Fiolkowy Złoczyńca (ang. vial villain), a gentleman z Kentucky (od Burbonów tam produkowanych) czy chorujący na chorobę biodra (ang. Suffering from hip disease).

Co ciekawe kobiety również nosiły swoje piersiówki, ale przeważnie miały je w butach, skąd określenie bootlegging, które nie ma odpowiednika w języku polskim. Jednakże tym słowem opisuje się też przemyt alkoholu tam gdzie jest to nielegalne. Nic dziwnego, pod suknią czy spódnicą można ukryć znacznie więcej niż w nogawce spodni.

Kobieta ukrywająca alkohol pod spódnicą
Kobieta ukrywająca alkohol pod spódnicą

Piersiówki stały się tak popularne, że niektóre stany, zakazały sprzedaży shakerów do drinków oraz piersiówek. Jednakże dane jasno wskazują, że wynikało to bardziej z ilości sprzedanych piersiówek. W pierwszym półroczu prohibicji sprzedano ich więcej niż przez poprzednich 10 lat. 

Piersiówka w latach współczesnych

Po prohibicji piersiówki były używane głównie przez żołnierzy. Często widać je w filmach wojennych dotyczących Drugiej Wojny Światowej czy Wojny w Wietnamie.  

Scena z II Wojny Światowej. Żołnierze armii australijskiej częstują rannego kolegę trunkiem z piersiówki.
Scena z II Wojny Światowej. Żołnierze armii australijskiej częstują rannego kolegę trunkiem z piersiówki

W dzisiejszych czasach piersiówki to głównie gadżet, który jest bardzo popularny na wieczorach kawalerskich oraz różnych zimowych spotkaniach.  

Z czego wykonana jest piersiówka? 

Do wykonywania piersiówek wykorzystywano przeróżne materiały. Pierwsze popularne piersiówki były szklane. Szkło jest neutralne, więc nie wpływa na smak czy aromat alkoholu. Niestety dość je łatwo stłuc więc szkło szybko zastąpił stop cyny z ołowiem. Ten, choć niewrażliwy na stłuczenia nie tylko wpływał na smak i aromat cieczy, ale też okazał się niebezpieczny dla zdrowia i obecnie produkcja piersiówek z tego materiału jest zakazana.

Późniejsze piersiówki były wykonywane ze srebra. Jego plastyczność pozwalała nawet na odłączane denko, które mogło służyć za kieliszek. Niestety, podobnie jak poprzednio używany metal, srebro wpływało na walory alkoholu. 

Piersiówka ze stali nierdzewnej
Piersiówka ze stali nierdzewnej

Srebro wyparła stal nierdzewna, która ma idealny balans higieny, ceny oraz trwałości. Producenci często pokrywają je skórą czy innymi materiałami skóropodobnymi, jednak piersiówka sama w sobie jest stalowa. 

Jak myć piersiówkę? 

Skoro już o zmywarkach mowa, kilka słów o czyszczeniu piersiówki. Przede wszystkim, nie należy używać mydła. Mydło pozostawia osad, który wpłynie na alkohol. Piersiówkę można płukać wodą oraz płynem do mycia naczyń, a po bardzo dokładnym wypłukaniu należy odstawić ją do wyschnięcia. Tak samo należy czyścić lejek, który często jest dołączany do piersiówki jako dodatek.  

Czym napełnić piersiówkę? 

Piersiówkę należy uzupełniać tylko mocnymi alkoholami. W tej kategorii wszystko będzie właściwe niezależnie od tego czy wybierzecie whiskey, bourbon, rum, gin, brandy, wódkę – nie ma znaczenia.  

Alkohole o niższym stężeniu czy koktajle „źle się przechowują”, dodatkowo mocno brudzą piersiówkę. Metal wpływa na smak. Jedynym alkoholem, który ma mniejsze stężenie, ale wytrzymuje przechowywanie w piersiówce, jest porto.

Jak długo alkohol może być w piersiówce? 

Górny limit to tydzień, choć zalecałbym noszenie ze sobą takiej ilości, jaką zamierzamy wypić danego dnia. Ponadto przechowywanie alkoholu powyżej trzech dni może zmienić jego smak poprzez łączenie się cząsteczek alkoholu z metalem. Zatem jeśli napełnimy piersiówkę I nie wykorzystamy zawartości, sugerowałbym przelać alkohol do jakiegoś szklanego pojemnika, by nie trzymać go w metalu. Jeśli zaś mamy pełną piersiówkę, powinna stać w zimnym I ciemnym miejscu. To spowolni procesy zachodzące w środku. 

Kiedy używać piersiówki, czyli piersiówkowa etykieta 

Zacznijmy od tego, że mało jest sytuacji, w których piersiówka jest mile widziana. Wystarczy zastanowić się jak, przedstawia się ten gadżet w filmach i serialach. Poza tym nasza opinia publiczna może ucierpieć jeśli będziemy wszędzie chodzić z własnym alkoholem, nawet tam, gdzie alkohol już jest. 

Dlatego zalecam bardzo ostrożnie wybierać okazje, na które zabierzemy ze sobą piersiówkę. 

Jednak, gdy już ją zabieramy, warto wiedzieć jak się zachować: 

  • Picie z piersiówki, to wciąż picie w miejscu publicznym. Posiadanie alkoholu w stylowym opakowaniu nie chroni przed mandatem. 
  • Pełnych piersiówek nie wolno wnosić na pokład samolotu 
  • Dopuszczalne jest zabranie ze sobą piersiówki na imprezy prywatne, gdzie wiadomo, że nie będzie naszego ulubionego alkoholu. Niemniej, należy to bardzo dokładnie przemyśleć, bo można łatwo urazić gospodarza. 
  • Piersiówki nie nosi się po to, żeby się upić. To po prostu nie przystoi. 
  • Picie z piersiówki w miejscach, gdzie sprzedawany jest alkohol jest nietaktem.  
  • Należy zawsze zaoferować napicie się towarzyszowi 
  • Nie należy pić z piersiówki tam, gdzie nie pije się z szacunku. Np. Na obrzędach religijnych, w urzędach itd. 
  • Nie noś przy sobie więcej alkoholu, niż jesteś w stanie wypić bez blamażu 

Podsumowanie 

Piersiówka może być świetnym prezentem oraz kapitalnym gadżetem. Niestety może też wpędzić nas w tarapaty. Niewiele jest akcesoriów, które są aż tak opiniotwórcze, a ich używanie może mieć tak dalekosiężne konsekwencje. Dlatego piersiówek należy używać z rozwagą I tylko okazyjnie.  

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks