półki z kapeluszami panama
Atelier

Panama — kapelusz za 25.000 dolarów

Dziś będę kontynuował cykl o letnich kapeluszach. Poprzednio przybliżyłem Wam kanotier, a tym razem opowiem o Panamie. Kapeluszu, który można kupić w bardzo różnych krojach, kolorach i zakresach cenowych. Skąd się wziął? Z czym go nosić? Dlaczego niektóre kapelusze tego typu kosztują 25 000 dolarów? Zapraszam do lektury.

Nazwa i Historia Panamy

W przeciwieństwie do kanotiera, panama nie zawsze wygląda tak samo. Nazywa się tak każdy jasny kapelusz, utkany z południowoamerykańskiej trawy toquilla. Sama nazwa też jest myląca, bo choć sugeruje pochodzenie tych kapeluszy z Panamy, faktycznie pierwsze panamy tkano w Ekwadorze gdzie znane są jako „Sombrero de paja toquilla”, czyli…kapelusz ze słomy.

Ekwadorczycy tkali te kapelusze już w XVII wieku. Źródła podają, że w 1834 roku poszukiwacze złota, którzy dotarli do Panamy docenili ich elegancki kształt, niską wagę i dobre właściwości ochronne. Kupowali je i jechali z powrotem do Kalifornii, gdzie stały się popularne właśnie jako Panamy. Prawdziwy boom na te kapelusze nastąpił jednak po tym, jak sfotografowano prezydenta USA Theodore’a Roosevelta w takim okryciu głowy podczas budowy Kanału Panamskiego.

Theodore Roosevelt w Panamie
Theodore Roosevelt w Panamie (fot. a stamp a day)

Panamy nigdy nie straciły popularności, zwłaszcza że w XX wieku były ulubionym typem kapelusza wielu gwiazd filmowych i polityków. Co więcej, zostały uwiecznione w serialu Poirot, Wielkim Gatsbym z Robertem Redfordem czy w Zabić Drozda, gdzie nosił go Gregory Peck.

Panama — kunszt tkania traw

Prawdziwe Panamy wciąż produkuje się w Ekwadorze, a bardziej precyzyjnie w mieście Cuenca. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym mieście produkcja nastawiona jest raczej na ilość aniżeli jakość. Jednak nie wszystkie panamy to robione mechanicznie produkty niskiej jakości. Sztuka ręcznego tkania kapeluszy wciąż żyje. Głównie dzięki miasteczku Montecristi, które szczyci się tym, że to stamtąd pochodzą najlepsze Panamy.

Sam kunszt tkania Panamy to żmudna i bardzo precyzyjna praca. Produkcja najlepszych z kapeluszy trwa nawet pół roku! (oficjalny rekord to osiem miesięcy) Jest to tak specyficzna sztuka, że w 2012 roku ręcznie tkane kapelusze Panama trafiły na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jak robi się Panamy?

Proces produkcji zaczyna się od pojedynczego źdźbła. Musi pochodzić z lasów tropikalnych i być skrupulatnie wybrane, bo jedynie najlepsze z Tequilli nadają się do tego celu. Wnętrza roślin (cogollo) rozdziela się na źdźbła grubości włosa, następnie gotuje i suszy, by nie tylko wybielić, ale też jeszcze bardziej rozdzielić włókna. Tkacz najpierw tworzy koronę, a następnie, splotami w kształcie okręgu lub diamentu schodzi niżej, aż do ronda, które przeważnie wykańcza już inna osoba. Po zagięciu na rancie ronda, trzeci tkacz odcina nadmiar włókien, i zachowuje go, by w razie potrzeby, właściciel kapelusza mógł dokonać napraw tymi samymi włóknami. Tak przygotowany kapelusz ponownie myje się i wybiela, a następnie poddaje zabiegom mającym uczynić go delikatnym w dotyku. Finalny kształt nadaje kapeluszowi kupiec wieńcząc prace wstążką, która zawsze znajduje się u nasady korony.

Jak ocenić jakość Kapelusza? Panamy nie mają sztywno ustalonych reguł dotyczących jakości. Spotyka się określenia słowne jak fino, fino fino i montecristi fino czy gradacje cyfrowe. Najlepszą metodą jest policzenie ilości splotów traw na cal na rondzie i na koronie, a następnie przemnożenie tych liczb ze sobą. Jeśli mnożenie daje mniej niż 300 kapelusz jest słabej jakości, natomiast wynik rzędu 900 to prawdziwy, bardzo rzadki skarb.

Po szczegóły zapraszam tutaj: https://www.brentblack.com/panama-hat-grades-explained.html

25.000? DOLARÓW?

Mogłoby się wydawać, że przesadziłem, ale naprawdę istnieją Panamy, które tyle kosztują. Nie są wysadzane diamentami ani zrobione z jakiegoś wybornego materiału. To wciąż kapelusze z trawy, które są ręcznie wyplatane w Ekwadorze.

Każdy z takich kapeluszy robi się nie mniej niż 3 miesiące, a skończone produkty wystawiane są w Galeria Montecristi. To prawdziwe dzieła sztuki, które w dotyku przypominają jedwab. Jest jedynie kilkanaście osób, które są w stanie zrobić produkt tak wysokiej jakości i stąd ceny od 5 do 25 tysięcy dolarów. Jedną z takich osób, jest Simon, którego możecie poznać w tym krótkim filmie:

Jak dbać o kapelusz słomkowy

Jak o każdą część ubioru, o kapelusze słomkowe trzeba dbać. I to nie tylko o te, które kosztowały 25.000 Dolarów. Panamy to produkty naturalne. Noszone na słońcu wysychają, a gdy są wyschnięte, bardzo łatwo mogą pęknąć. Żeby ustrzec się przed smutnym widokiem zniszczonego kapelusza i kosztami związanymi z naprawą bądź kupnem nowego – pamiętajcie jedną poradę Tak jak naszą skórę chronimy przed wysychaniem za pomocą kremu tak kapelusz potrzebuje nawilżenia.. Po każdym gorącym dniu zagotujcie wodę w czajniku i dokładnie „oparujcie” swoją panamę. Inną metodą jest powieszenie kapelusza w łazience, by para z prysznica zrobiła to samo. Ewentualnie weźcie butelkę ze spryskiwaczem i spryskajcie swój kapelusz. Jeśli tak będziecie dbać o swoje panamy, odwdzięczą się wam ponadprzeciętną trwałością.

Podsumowanie

Panamy to klasyka męskiej elegancji. Dzięki przeróżnym krojom, w jakich jest dostępna każdy mężczyzna może bez problemu znaleźć odpowiednią panamę. Idealnie chroni przed słońcem i dopełnia letnie stylizacje. Niezależnie czy formalne z lnianym garniturem, czy nieformalnie z koszulką polo i szortami — Panama zawsze wygląda dobrze. Łatwo daje się też spersonalizować poprzez zmianę wstążki. Jeżeli macie kupić sobie tylko jedno nakrycie głowy na lato, to Panama jest najlepszym wyborem.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks