Studio

Męskie Granie 2019

W roku 2010 Wojciech Waglewski i marka Żywiec, rozpoczęli projekt Męskie Granie. Cykl koncertów, który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Przez ten czas, wydarzenie wyrobiło sobie pozycję kultowego, stając się przy tym jednym z najbardziej oczekiwanych oraz rozpoznawalnych festiwali muzycznych w Polsce, a każda kolejna edycja zbiera na koncertach coraz większą liczbę fanów. Dzisiaj w Studio przyjrzymy się historii Męskiego Grania.

Czym jest Męskie Granie?

Męskie Granie to cykl wydarzeń mający zrzeszać artystów z dziedziny muzyki oraz sztuk wizualnych. Wydarzenia odbywają się w największych polskich miastach, a finał każdej trasy ma miejsce w Żywcu. Celem jest promocja polskich muzyków i twórców z innych dziedzin.

Przez pierwsze dwa lata dyrektorem artystycznym projektu był Wojciech Waglewski. Jego rolę w 2012 przejęła Katarzyna Nosowska, która była pierwszą kobietą w ekipie Męskiego Grania. W roku 2013 dołączył do niej Adam Ostrowski, szerzej znany jako O.S.T.R.

Od roku 2014 zrezygnowano z funkcji Dyrektora artystycznego, na rzecz projektu Męskie Granie Orkiestra. Szefem muzycznym został Andrzej Smolik I pełnił tę funkcję przez dwa lata. W 2016 pozycję szefa muzycznego objął Tomasz Organek, aby poprowadzić Orkiestrę również w 2017. W 2018 był to Krzysztof Zalewski.

Każda kolejna trasa promowana jest przez oficjalny singiel, który powstaje specjalnie na tę okazję. Stanowi on swego rodzaju hymn, dla koncertów odbywających się w danym roku. Zawsze jest to utwór zamykający i otwierający koncert formacji Męskie Granie Orkiestra. Artyści wchodzący w skład MGO oprócz tego utworu wykonują różne piosenki mniej lub bardziej znanych autorów, którzy zapisali się na kartach historii polskiej muzyki. Czasem stanowią one komentarz, odnoszący się do bieżących wydarzeń, a innym razem hołd dla danego artysty.

Od 2016 roku poza sceną główną, możemy obserwować również wydarzenia na Scenie Ż. Jest to miejsce, w którym młodzi i mniej popularni twórcy mają możliwość zaprezentować się szerszej publiczności. Przez lata byli to między innymi: Rasmentalism, Natalia Nykiel, Piotr Zioła, Pro8l3m i Rosalie.

Męskie Granie — najlepsze single

Poniżej zamieszczam subiektywną listę najlepszych singli promujących Męskie Granie. Kolejność chronologiczna.

Męskie Granie 2010 – Wszyscy muzycy to wojownicy

Dyrektorem artystycznym w 2010 był Wojciech Waglewski. Jest również autorem muzyki i słów do pierwszego singla promującego koncerty. W utworze „Wszyscy muzycy to wojownicy”, oprócz Waglewskiego, usłyszymy również Abradaba oraz Macieja Maleńczuka. Mocny gitarowy riff i żywe tempo — tak właśnie rozpoczęła się historia Męskiego Grania.

Męskie Granie 2014 – Elektryczny

Pierwszy rok, w którym mieliśmy okazję usłyszeć Męskie Granie Orkiestra, zaowocował wspaniałym singlem, który został skomponowany przez Smolika. Utwór ten stylistycznie powrócił do początków Męskiego Grania. Gitara znów była na pierwszym planie, a w naszych głośnikach usłyszeliśmy wokal Dawida Podsiadło i Moniki Brodki. Autorem słów jest dyrektor artystyczna poprzednich dwóch edycji — Katarzyna Nosowska.

Męskie granie 2018 – Początek

Utwór, którego zdecydowanie nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Kompozytorem i autorem tekstu jest Krzysztof Zalewski. Pełnił on także funkcję szefa muzycznego Męskie Granie Orkiestra w 2018. Na scenie dołączyli do niego Kortez oraz Dawid Podsiadło.

Początek jest chyba najbardziej rozpoznawalnym singlem Męskiego Grania. Utrzymywał się on w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia przez dwadzieścia(!) tygodni, zajmując przy tym pierwsze miejsce dziesięciokrotnie. Zauważcie, że teledysk został nakręcony metodą master shot. Mówimy tutaj o nakręceniu całości w jednym ujęciu, bez żadnych cięć. Dodam, że muzyka również była nagrywana podczas kręcenia teledysku.

Męskie Granie 2019

W tym roku szefostwo nad Męskie Granie Orkiestra objęła ponownie Katarzyna Nosowska. Do współpracy zaprosiła Organka i Krzysztofa Zalewskiego. Dołączył do nich również Igor Walaszek, znany szerzej pod pseudonimem Igo. Jest on wokalistą zespołu Clock Machine oraz duetu Bass Astral x Igo. Szczerze polecam zapoznać się z ich twórczością.

Ze współpracy wyżej wspomnianego kwartetu powstał utwór zatytułowany Sobie i Wam. Tekst i muzykę napisała Katarzyna Nosowska, we współpracy z Marcinem Macukiem. Singiel spotkał się z dobrym odbiorem ze strony fanów, zajmując od razu po premierze pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Zapewne utrzyma się na tej pozycji jeszcze przez kilka tygodni.

W tym roku Męskie Granie zawita kolejno w Poznaniu, Krakowie, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie, aby potem tradycyjnie zakończyć finałem w Żywcu. Niestety, bilety na koncert rozeszły się w ekspresowym tempie i nie są już dostępne. Swoją drogą, gdyby ktoś miał do odsprzedania dwa, na koncert w Krakowie lub Warszawie, to proszę o kontakt 🙂

Mieliście okazję uczestniczyć w koncertach z cyklu Męski Granie? Jak wrażenia? Który z singli promujących trasę jest waszym ulubionym?
Dajcie znać w komentarzach!

Współzałożyciel i były redaktor Szycinamiare.pl

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks