historia mody
Atelier

Łamanie konwencji ze smakiem. Kto szedł pod prąd i nie zabłądził?

Doskwierała mi cisza na naszym blogu. Zwłaszcza że wielu z Was czyta nowe teksty na bieżąco. Jednakże od jakiegoś czasu było tu cicho, pusto. Teraz jednak wracamy, by przełamać powstałą ciszę. Długo myślałem nad tym, jakim tekstem chciałbym rozpocząć Nowy Rok. Chciałem, by prezentował coś zupełnie nowego. Finalnie zdecydowałem napisać o postaciach, które w jakiś sposób zmieniały i zmieniają modę oraz jej postrzeganie nie będąc Projektantami. Chcę Wam pokazać, że jedna osoba może zrewolucjonizować postrzeganie tego co wolno i nie wolno na zawsze. 

Andy Warhol

Andy Warhol w swojej ulubionej bluzie w paski
Andy Warhol w swojej ulubionej bluzie w paski

Żyjący w latach 1928-1987 artysta czerpał inspiracje ze świata reklamy. Finalnie sam go tworzył… Był jednym z pierwszych artystów, który produkty stworzone przez siebie zamienił w modę. W 1962 przedrukował etykiety puszek „Zupy Campbella” na papierowe suknie. Dzięki tym sukniom pop-art zaczął pojawiać się w kolekcjach domów mody takich jak Biba czy Mr Freedom. 

Sukienka z etykiet Zupy Cambella
Sukienka z etykiet Zupy Cambella

Andy Warhol pracował jako ilustrator dla magazynów modowych. Jednak na jego zainteresowanie modą wpłynęło też środowisko, w jakim się obracał. Jego znajomym i klientem był między innymi sam Yves Saint Laurent. Oprócz tego założył The Factory. Klub, którego członkami byli ludzie wyznaczający styl Nowego Jorku w latach sześćdziesiątych XX w. Stworzył też magazyn modowy „Interview”.

Andy był bardzo świadomy swojego wizerunku publicznego. Nie tylko jako artysta, ale jako marka. Potrafił pokazywać się poplamiony farbą. Nie tylko na t-shircie czy jeansach, ale np. smokingu. Zanotował kiedyś, że „Moda to nie tylko coś, co zakładasz gdy gdzieś idziesz. To główny powód wyjścia z domu”.

Gdy zaczął łysieć w latach 50., peruka stała się nieodłączną częścią jego stroju. Raz miał włosy siwe, innym razem platynowy blond – finalnie miał ponad 40 peruk. Były tworzone specjalnie dla niego przez Paula Bochicchio z włosów sprowadzanych z Włoch. Peruka stała się nieodłączną częścią persony, którą tworzył. Była symbolem jego zabawy z tożsamością. Nie próbował „sprzedawania” peruki jako własne włosy.

Andy w czarnym golfie malarskim
Andy w czarnym golfie malarskim

W innych aspektach był mocno konserwatywny. Lubił czarne swetry i koszule w poziome prążki, a także czarne Levi’s 501. Oprócz tego był fanem stylu preppy braci Brooks, których garnitury, koszule button-down i loafersy przeważały w jego garderobie. Pomimo tego, obalał standardy swoim podejściem do ich noszenia. Krawat przeważnie krzywo, koszule i garnitury były znoszone, a butów nie polerował. Często nawet ich nie wiązał. Takim zachowaniem sprawiał, że ubrania były jego. Wyrażały jego nieuporządkowanie i niedostosowanie. Te ubrania, w których pracował, były pobrudzone farbą. Nazywał je ubraniami malarskimi. Często żartował, że ma malarskie spodnie, koszulki, koszule, garnitury i krawaty. 

David Bowie

David Bowie pracował nad wizerunkiem równie ciężko jak nad muzyką. Większość mężczyzn odnajduje swój styl, a później się go trzyma. Bowie tymczasem był jak kameleon. Zmieniał swój styl z każdym projektem. Zmiana stylu była niemal jak odgrywanie ról. Wcielając się w odsłony, poruszał się od gentlementa po cyrkowca, za każdym razem wybierając element wiodący, który ukazywał osobowość tej postaci. Można by rzec, że bawił się tym, co znaczy być gwiazdą rocka.

Ewolucja Davida Bovie
Ewolucja Davida Bowie

Ta zdolność ewoluowała wraz z jego muzyką. Wczesny David w połowie lat 60. nosił garnitur i krawat, jak przystało na jego czasy. Ale miał dłuższe włosy i w wieku 17 lat podczas występu w telewizji powiedział, że jest “rzecznikiem stowarzyszenia na rzecz prewencji przemocy wobec mężczyzn z długimi włosami”.

W 1971 roku, po poznaniu Linsday Kemp, która była mimem i tancerką, pracował nad połączeniem tych sztuk z rock and rollem. Co więcej, wraz z wypuszczeniem Hunky Dory zaczął naginać stereotypy płciowe, eksperymentując z różnymi stylizacjami.

Stylizacje Davida Bowie potrafiły kompletnie łamać stereotypy
Stylizacje Davida Bowie potrafiły kompletnie łamać stereotypy

Od tamtej pory na każdym albumie przedstawiał coś zupełnie innego. Od opaski na oko w 1974, przez odejście od kosmicznego wizerunku zbudowanego wcześniej na rzecz soulowego z włosami do tyłu, rozpiętą koszulą i zdecydowanie mniejszą teatralnością. A to wszystko przy idealnie podkreślonej sylwetce, zachowanych proporcjach i głębszym znaczeniu każdej z nich. Tych wizerunków i zmian, było wiele. Większość z nich, unikalna, obalająca schematy i kompletnie nieprzewidywalna.

Zmiana warty

Wymienione legendy to jedynie dwie postaci, które w przeszłości zmieniały postrzeganie mody męskiej. Jednak nie samą przeszłością człowiek żyje. Społeczeństwo nieustannie się zmienia, a z nim to, co jest postrzegane jako klasyczne i przełomowe. Projektanci prześcigają się w tym, jak wyrazić modą swoje i innych myśli. Dzięki temu możemy podziwiać i inspirować się kapitalnymi strojami znanymi z wybiegów. Oto dwie osoby, które pomimo tego, że należą do dwóch różnych pokoleń, zmieniają nasze postrzeganie tego, co jest dopuszczalne i możliwe.

Billy Porter

Urodzony w 1969 roku w Pittsburghu aktor Broadwayu. Występował między innymi w Kinky Boots, za co otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na 67 Gali Nagród Tony oraz nagrodę Grammy. Jednak to za Pose, był nominowany do Złotego Globu oraz otrzymał Primetime Emmy w kategorii Główna Rola Męska w Serialu Dramatycznym.

Billy Porter na Gali Złotych Globów 2019
Billy Porter na Gali Złotych Globów 2019

Przed Złotymi Globami 2019 Billy Porter nie był szczególnie znany w Polsce. To pierwsza gala, którą można uznać za totalnie skradzioną przez strój Portera. Wystąpił w niej w zdobionym garniturze wraz z ręcznie wykonaną peleryną wysadzaną kamieniami zaprojektowaną przez Randiego Rahma. Zaraz później kompletnie zdominował Oskary, pojawiając się w inspirowanej stylem Kemp, sukni smokingowej. Ten strój był bardzo szeroko komentowany przez absolutnie wszystkich, od projektantów przez dziennikarzy modowych, aż po brukowce. 

Billy Porter w Sukni Smokingowej
Billy Porter w Sukni Smokingowej

Był to swego rodzaju szok. Od tamtej pory, na każdej gali zaskakuje czymś, co jest nowe, świeże, absolutnie ekstrawaganckie i przeważnie kompletnie niespodziewane. Jak wtedy, gdy na gali MET został wniesiony na lektyce w stroju, który uosabiał boga słońce. Włączając w to wysadzany kamieniami strój, trzymetrowe skrzydła i wykonaną z 24-karatowego złota koronę.

Billy Porter jako Bóg Słońce na Gali MET
Billy Porter jako Bóg Słońce na Gali MET

Oczywiście to są stroje typowo przygotowywane na daną galę, ale w życiu codziennym Billy jest zawsze starannie, stylowo i precyzyjnie ubrany. Pomimo tego, że podstawy jego stylizacji oparte są na klasycznej, męskiej garderobie, to zawsze wykraczają poza nią w jakiś intrygujący, a jednocześnie bardzo wysmakowany sposób.

Timotee Chalamet

To, że jest na końcu, nie umniejsza jego wyczuciu stylu. Timotee to urodzony w 1995 roku amerykański aktor, który jest jedną z najjaśniejszych gwiazd nowego pokolenia. Wierzcie lub nie, ale dotychczas nagrał 17 filmów, pojawił się w 4 serialach i 2 sztukach teatralnych. Ważnym zaznaczenia jest fakt, że nie są to małe produkcje. Możemy zobaczyć go między innymi w “Interstellar” Christophera Nolana oraz w produkcji Netflixa “Król” w reżyserii Davida Michoda gdzie gra główną rolę.

Timotee na czerwonym dywanie Weneckiego Festiwalu Filmowego
Timotee na czerwonym dywanie Weneckiego Festiwalu Filmowego

Jednak jego talent widać nie tylko na ekranie. Na premierach i galach zaskakuje wyczuciem smaku, zazwyczaj przypisywany znacznie bardziej dojrzałym osobom. Timotee nie boi się eksperymentować z kolorami i fakturą materiałów oraz z samą stylistyką swojego wizerunku. 

Chalamet na Paryskiej premierze Małych Kobietek. Ciekawostka, w ręku trzymał mały, złoty brelok w kształcie wieży Eiffla.
Chalamet na Paryskiej premierze Małych Kobietek. Ciekawostka, w ręku trzymał mały, złoty brelok w kształcie wieży Eiffla.

Mówi się, że aktualnie jest to jedna z najbardziej wpływowych osób w świecie mody, i jeśli mam być szczery, kompletnie mnie to nie dziwi. 

Podsumowanie

Łamanie konwencji nie jest rzeczą prostą. Wymaga znalezienia złotego środka pomiędzy tym co powszechnie uznane i akceptowanie a tym co jest nie na miejscu i dziwne. Niewielu potrafi stanąć na wysokości zadania. Zadania, które zmienia się na przestrzeni dziejów. 

W czasach Warhola wystarczył poplamiony smoking i peruka, która była odzwierciedleniem duszy autora. David Bowie w swoich początkach musiał bronić nawet długich włosów, a następnie zmienności i nieprzewidywalności swojego wizerunku. Porter pokazuje piękno w byciu sobą i przełamywaniu tego co uznajemy za męskie i kobiece, zaś Chalamet należy do nowej fali, która może pokazać nam rzeczy obecnie po prostu niewyobrażalne.

Warto pamiętać tych, którzy dali nam swobodę kolorów, krojów i form. Warto obserwować tych, którzy naruszają porządek. Bo to dzięki nim świat mody, i nie tylko mody, staje się bardziej otwarty, bogatszy, dojrzalszy i piękny.

Loading Facebook Comments ...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks