Spaceman X
Atelier

Kombinezon kosmiczny Space-X, czyli stylowe wdzianko nie z tego świata!

Dnia 30.05.2020 roku rozpoczęła się zupełnie nowa era ludzkiej obecności w kosmosie. Lot kapsuły Dragon i astronautów Boba Behnkena i Douga Hurleya to pierwszy komercyjny, załogowy lot kosmiczny. Następnymi krokami są księżyc oraz Mars. Dla mnie było to absolutnie niebywałe widowisko. Zapewne nie zdziwi Was też to, że bardzo zainteresowały mnie kombinezony kosmiczne Space-X, o których postanowiłem dowiedzieć się trochę więcej, a później Wam te ciekawostki przekazać.

Bob Behnken i Doug Hurley
Bob Behnken i Doug Hurley

Założenia 

Informacją, która skłoniła mnie do napisania tego tekstu, było…podejście do jego zaprojektowania. Dotychczas wszystkie kombinezony kosmiczne (a przynajmniej wszystkie, jakie znam) były zaprojektowane, stawiając na pierwszym miejscu funkcjonalność. Kombinezon kosmiczny Space-X był projektowany z myślą o tym, by świetnie wyglądał. Elon Musk mówił w wywiadach, że to strój, do którego ludzie muszą aspirować. Musi być czymś, w czym dzieciaki będą chciały sobie siebie wyobrażać.

Jose Fernandez przy pracy
Jose Fernandez przy pracy

By było to możliwe, zatrudniono jednego z czołowych projektantów Hollywood. Jose Fernandez odpowiada za stroje Batmana, Wonder Woman i Czarnej Pantery.

To kompletnie inne podejście niż konkurencyjny Boeing czy stroje kosmonautów rosyjskich. Oczywiście, to nic złego – ich stroje działają, jednak odmiennie do Space-X, wygląd nie był priorytetem.

Wymagania 

Gdy projekt był gotowy, należało sprawić “by działał”. To oznacza to spełnienie 8 wymagań NASA dla strojów IVA, czyli tych, przeznaczonych do zadań wewnątrz pojazdów kosmicznych. 

Te wymagania to: 

  1. Zachowanie struktury oraz bezpieczeństwa pod ciśnieniem 
  1. Przejście testów pod kątem wycieków 
  1. Wytrzymałość na dekompresję kabiny 
  1. Zdolność filtrowania dwutlenku węgla z przestrzeni przy twarzy 
  1. Zachowanie mobilności pod ciśnieniem oraz bez ciśnienia umożliwiającej załodze wykonywanie zadań 
  1. Zdolność zakładania i zdejmowania kombinezonu przez astronautę w określonym czasie 
  1. Zaliczenie testów akustycznych 
  1. Zaliczenie testów interface’u umożliwiającego komunikację z pozostałymi elementami kapsuł Dragon wliczając w to siedzenia, ograniczniki itd. 

Nie było to zadanie proste, jednak finalnie powstał świetnie wyglądający strój, który spełnia te wszystkie wymagania. Kombinezon jest w zasadzie specjalistycznym urządzeniem i częścią statku. Co ciekawe, każdy z nich jest szyty na miarę, pod konkretnego astronautę. Dzięki temu zoptymalizowano mobilność i umożliwiono wprowadzenie projektu Fernandeza w życie.

Technologia 

Hełm kombinezonu wydrukowany jest na drukarkach 3d z twardego plastiku (ABS) i zawiera w sobie mechanizmy wizjera oraz wszystko konieczne do komunikacji. Dodatkowo rzuca się w oczy rozmiar wizjera, który maksymalizuje widoczność przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Kombinezon kosmiczny Space-X
Kombinezon kosmiczny Space-X

Sam kombinezon jest wykowany ze sztywnego teflonu i nomexu. W okolicy kolana jest port, który zapewnia zasilanie, komunikację ze statkiem oraz zapewnia systemy podtrzymujące życie astronauty. Drugim ciekawym elementem są rękawice, które zaprojektowano tak, by bezproblemowo działały z ekranami dotykowymi, którymi steruje się wszystkimi systemami statku. W zasadzie wszystkie elementy kombinezonu spełniają więcej niż jedną funkcję.

Podsumowanie 

Kombinezon kosmiczny Space-X to niesamowita konstrukcja, która swoim zaawansowaniem idealnie pasuje do przełomowej misji w jakiej brał udział. Swoją drogą ciekawe, czy tak jak po lądowaniu na księżycu, rynek zaleją ubrania inspirowane lotami w kosmos. Zwłaszcza, przy tak stylowym kombinezonie kosmicznym używanym przez astonautów. Mam nadzieję, że wybaczycie mi taki delikatny off-topic ale wywarł na mnie niesamowite wrażenie i chciałem podzielić się z Wami tym, czego się o nim dowiedziałem.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks