Atelier

Klasa wyższa casualu – styl Preppy

Każdy z nas przechodzi okres buntu. To czas, gdy mamy dość zasad i robimy wszystko po swojemu. Nie jest to absolutnie nic nowego. Jednak czasem z tego buntowania rodzą się wynalazki,  sztuka, a czasem trendy. Dzisiejszy artykuł jest  o stylu, który narodził się właśnie w taki sposób. Choć jego początki to bunt i szukanie własnej drogi, teraz sam ma szereg własnych reguł. Przed Wami styl Preppy. 

Co to w ogóle jest styl Preppy? 

Studenci w ubrani w stylu Preppy
Studenci w ubrani w stylu Preppy

Styl preppy pojawił się na samym początku XX w. Chłopcy z bogatych domów rozwinęli go łącząc elementy mundurków szkolnych z niestandardowymi tkaninami (jak len), wzorami (jak madras) oraz ostrymi kolorami. Całość zawsze miała nutkę żeglarstwa w sobie. Wynikało to z tego, że sporty wodne jak wioślarstwo czy żeglarstwo były wtedy domeną bogatych. 

Trochę bardziej formalne Preppy – styl Ivy 

Stydenci ubrani w stylu Ivy
Stydenci ubrani w stylu Ivy

Bardzo szybko ten styl stał się popularny. W latach 40. XX wieku został przyjęty na kampusach uniwersytetów. Zwłaszcza w tzw. Ivy League (Lidze bluszczowej), ośmiu najbardziej prestiżowych uczelni w stanach takich jak Harvard czy Yale. Wtedy zrodził się też tzw. Ivy Style, który jest rozwinięciem Preppy. Styl Ivy zawsze ma w sobie dwa elementy. Po pierwsze coś, co reprezentuje uczelnię, np. Logo na kieszeni marynarki czy dużą literę na środku swetra. Po drugie całość musi być odrobinę buntownicza wobec tego, co nosiłby twój ojciec. Dla przykładu zamiast zwykłego garnituru, garnitur z flaneli albo pełny garnitur ale jego formalność znacznie obniżona doborem kolorów i dodatków. Nawet takie detale jak noszenie koszuli w kratę zamiast gładkiej czy krawata w knit zamiast tradycyjnego z jedwabiu robiły wielką różnicę. Jednak o elementach danego stylu napiszę za chwilę. 

Preppy formalne – Styl Trad 

Przykład stylizacji w stylu Trad
Przykład stylizacji w stylu Trad

Trzecim stylem, który wchodzi w skład tej rodziny jest tzw. Styl Trad. W sytuacjach, gdy Preppy i Ivy są za mało formalne to właśnie Trad wiódł prym. To idealny styl dla tych, którzy mają konserwatywne podejście do ubrań, ale chcą dodać swoim stylizacjom wyjątkowego charakteru. Gdy trzeba było mieć garnitur, jego zwolennicy zakładali np. Wzorzystą poszetkę i zamszowe buty. Chodziło nie tylko o odróżnienie się od tego co nosiliby ojcowie, ale też typowi reprezentacji stylu Preppy i Ivy.  

W dzisiejszych czasach rozróżnienie pomiędzy tymi trzema stylami jest głównie semantyczne. Wszystkie należą do rodziny Preppy. Natomiast to, w jakich sytuacjach skorzystamy z danego z nich zależy od formalności okazji. Najmniej formalny jest styl Preppy, później styl Ivy, a najbardziej formalny jest styl Trad. 

Ubrania w stylu Preppy 

Choć styl Preppy narodził się wśród elit USA z czasem stał się popularny w przeróżnych kręgach na całym świecie. Swoją drogą cieszył się kiedyś niebywałą popularnością w Japonii. Dla mnie ubrania w stylu Preppy to fantastyczna metoda na połączenie formalności i casualu oraz zasad i charakteru. 

Poniżej kilka typowych dla tego stylu elementów, w które zarówno początkujący jak i doświadczony Preppers powinien się zaopatrzyć. Dodatkowo odeślę Was do kilku sklepów, które specjalizują się w tego typu ubraniach. Co prawda ceny są często wysokie, ale na szczęście jakość idzie z nimi w parze. 

Prep-aracje 

Tak jak pisałem wcześniej ubrania w stylu Preppy, to idealne zestawy na codzień. Niezależnie od okazji możemy dostosować nasz ubiór i wciąż być ubrani w tym stylu. Jakie elementy powinniśmy kupić, by móc zawsze ubrać się w ten sposób? 

Na codzień fantastycznie odnajdują się tu koszulki polo w różnych kolorach oraz równie barwne szorty lub chinosy. Zwłaszcza w charakterystycznym dla Preppy kolorze Nantucket Red (czerwień Nantucket). Do tego swetry w agryle przeniesione wprost z pól golfowych, kanotiery czy marynarki charakterystyczne dla zawodów wioślarskich. Obowiązkowo buty żeglarskie i plecione paski, często z motywem kotwicy i innymi związanymi z wodą. W ostatnich latach zadomowiły się tu tez bransoletki z motywami kotwicy czy węzła. Ciekawostką są buty L.L.Beana, które również są integralną częścią stylu Preppy. To charakterystyczne buty z naturalnej skóry, które kapitalnie sprawdzają się zimą. 

Różne spodnie w stylu Preppy
Różne spodnie w stylu Preppy

Przy odrobinę bardziej formalnych okazjach przychodzi z pomocą styl Ivy. Koszule oxford button down i granatowa marynarka. Świetną alternatywą dla granatu samego w sobie będzie też tweed. Idealnie jeśli na rękawach będzie miał jedynie dwa guziki. To bardzo drobny smaczek, ale w razie spotkania ze znawcą tematu na pewno zostanie doceniony. Krawaty i muszki w przeróżnych wzorach i kolorach. Nie licząc garnituru spodnie to bardzo uniwersalne chinosy. Jaskrawe kolory są jak najbardziej na miejscu. Interesującym wyborem mogą być tzw. GTH pants (spodnie “idź do diabła”). To bardzo krzykliwe spodnie, które stanowią główny element stroju. Jeśli przyjdzie nam nosić cały garnitur, kapitalnie sprawdzi się seersucker. Buty żeglarskie zastępujemy loafersami lub białymi półbutami.  

Student w spodniach GTH
Student w spodniach GTH

Jeżeli uwielbiamy styl Preppy ale potrzebujemy stroju formalnego z pomocą przychodzi nam Trad. Tutaj diabeł tkwi w szczegółach. Gładką koszulę zastąpimy taką z wzorem, gładki krawat knitem. Poszetka może być wzorzysta. Jeśli mamy kilka garniturów trzyczęściowych możemy je zdekompletować i użyć granatowej kamizelki do szarego garnituru i na odwrót. Buty ze skóry gładkiej zamienimy natomiast na zamszowe. W sytuacjach nieformalnych – loafersy. No chyba, że na łodzi, wtedy oczywiście buty żeglarskie.  

Styl Trad to idealne rozwiązanie w sytuacjach formalnych
Styl Trad to idealne rozwiązanie w sytuacjach formalnych

Zakupy 

Mam nadzieję, że te proste przykłady pozwoliły Wam złapać kilka pomysłów na to jak zmienić swoją garderobę na taką bardziej Preppy. Jeśli chcecie zaś poszukać konkretnych elementów możecie zajrzeć w miejsca takie jak: 

Jeden ze sklepów specjalizujących się w stylu Preppy
Jeden ze sklepów specjalizujących się w stylu Preppy

Zachęcam też do przeczytania książki  „True Prep” Lisy Birnbach. Choć została napisana jako satyra o tym co to znaczy być Preppersem aktualnie jest uważana za świetny podręcznik tego stylu. Mój egzemplarz już do mnie leci i nie omieszkam zrecenzować go jak przyjdzie na to czas! 

Podsumowanie 

Styl Preppy to jeden z moich absolutnie ulubionych. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że z tak wielu stylów ubierania się zdjęcia mężczyzn ubranych w stylu Preppy zawsze wyglądają dobrze. Nawet te sprzed wielu lat. I to właśnie ta ponadczasowość, elegancja, uniwersalność i szerokie możliwości personalizacji są jego największą siłą. Ubierając się w stylu Preppy nie tylko wyglądamy dobrze teraz, wyglądamy dobrze zawsze. 

Loading Facebook Comments ...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks