Kiczowaty świąteczny sweter
Bez kategorii

Kiczowate swetry świąteczne

Ubrania i gadżety mają to do siebie, że przeżywają wzloty i upadki popularności. Niekiedy nowy gadżet momentalnie staje się hitem, by sezon później popaść w niełaskę. Są też przypadki, gdy wyśmiewane ubrania powracają po latach, by znowu być przebojem na rynku. Swetry świąteczne, zwane często brzydkimi lub kiczowatymi, również przebyły niełatwą drogę, zanim zdobyły obecną pozycję na rynku.

Jako że święta za pasem, dziś przybliżę Wam ten temat. Kiedy swetry świąteczne pojawiły się po raz pierwszy, jak układała się ich historia, skąd ich nagła popularność oraz na co uważać podczas zakupów.

Historia

Pierwsze swetry świąteczne pojawiły się pod koniec lat 40. XX wieku. Jako ręcznie robione prezenty, często dla całej rodziny. Trend ten rozwinął się w latach 50., a wraz z nim oferta komercyjna oraz wzornictwo. Elementy ozdobne stawały się większe, bardziej rozbudowane, a w końcu kiczowate. Ich popularność mocno się wahała, niemniej były zawsze obecne w USA czy Wielkiej Brytanii w okresie świątecznym. Pamiętajmy, że często noszono je głównie, by nie urazić osoby, która nimi obdarowywała.

Wczesne Swetry Świąteczne
Wczesne Swetry Świąteczne (Fot. Heddels)

Swetry świąteczne stały się częścią grudniowej rzeczywistości. Jednak podejście do nich się zmieniało. Dla wielu osób stały się niejako smutnym obowiązkiem. Czymś, co trzeba. Widać to choćby w filmie „W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” z Chevym Chasem czy w programach samego Billa Cosby w latach jego świetności. To oni jako jedni z pierwszych nosili swetry świąteczne, by podkreślić ironię i podkręcić żart.

Sweter Świąteczny Pana Darcy

Wszystko zmieniło się w 2001 roku. Na rynku pojawił się film „Dziennik Bridget Jones” gdzie Colin Firth (którego wspominam w cyklu o ikonach mody na naszym Instagramie) jako Pan Darcy, osobiście przywrócił swetry świąteczne na stylistyczny radar. Swoim pamiętnym reniferowym swetrem pokazał, że nie tylko można go nosić w określonych okolicznościach, ale dobrze się tym faktem bawić oraz dobrze w takim swetrze wyglądać.

Colin Firth jako Pan Darcy w słynnym świątecznym swetrze. Klatka z filmu Dziennik Bridget Jones
Colin Firth jako Pan Darcy w słynnym świątecznym swetrze.
Klatka z filmu Dziennik Bridget Jones

Podchwycili to studenci z Vancouver, którym zawdzięczamy aktualną popularność swetrów świątecznych. To właśnie tam zorganizowano „The First Ugly Christmas Sweater Party”, pierwszą imprezę poświęconą brzydkim swetrom świątecznym. Jednocześnie tam również ma swój początek Międzynarodowy Dzień Brzydkiego Swetra Świątecznego, który przypada na trzeci piątek grudnia.

Swetry Świąteczne Aktualnie

Od tamtej pamiętnej imprezy swetry świąteczne ciągle zyskują na popularności. W 2010 roku Amazon zanotował 600% wzrost zapytań o takie swetry. W programie Dragon’s Den pojawił się biznes oparty o takie swetry, który nie tylko uzyskał finansowanie, ale notował później zyski na poziomie 20 mln dolarów. Duże marki, sieci sklepów oraz poważni projektanci dodają linie świątecznych swetrów do swojego portfolio. Dla przykładu ma je w sprzedaży Ralph Lauren czy TOPMAN, gdzie ten ostatni posiada około 30 różnych wzorów.

Jeden ze swetrów świątecznych marki TOPMAN

Od używek za drobne do naprawdę drogich produktów, świąteczne swetry można kupić z dosłownie każdym budżetem. To oczywiście niesie za sobą konsekwencje. Trzeba bardzo uważać na to co i za ile się kupuje. Gdy ostatnio szukałem swetra, miałem ciekawe doświadczenie. W dwóch sklepach, które bezpośrednio ze sobą konkurują, swetry świąteczne kosztowały dokładnie tyle samo. Tylko że w jednym były wykonane z akrylu i poliestru, a w drugim 100% bawełny.

Międzynarodowy Dzień Brzydkich Swetrów Świątecznych

Oprócz noszenia świątecznych swetrów wtedy, kiedy mamy na to ochotę jest jeden dzień, w którym nosić je należy. Każdego roku, trzeci piątek grudnia to Dzień Brzydkich Swetrów Świątecznych. Jak się domyślacie, świętuje się go, nosząc taki sweter przez cały dzień i dzieląc się radością z noszenia go ze znajomymi. Jednak to nie wszystko, w Wielkiej Brytanii funkcjonuje fundacja charytatywna „Save the Children” (z ang. Ratujmy dzieci), która w tym dniu zbiera środki na swoją działalność używając sloganu “Make the world better with a sweater” (z ang. Ulepsz świat dzięki swetrom).

W tym dniu odbywa się też mnóstwo konkursów na sweter najbrzydszy, najbardziej kiczowaty itd. Dodatkowo wiele firm przyjmuje tę tradycję i wszyscy pracownicy przychodzą do pracy w takich swetrach.

Podsumowanie

Grudzień zawsze jest magiczny. Świeciące lampki, ozdobione choinki, a przy odrobinie szczęścia śliczna, śnieżna pogoda. Świąteczne swetry to fantastyczna metoda na podkręcenie tej atmosfery. Kiedyś kiczowate i brzydkie, teraz potrafią być eleganckie, śmieszne albo kompletnie wykręcone.

Mam nadzieję, że ten tekst pozwoli Wam nieco bardziej docenić świąteczne swetry. Jest na tyle wcześnie, że zdążycie wybrać i zamówić własny, by zaskoczyć wszystkich domowników.

Świąteczne swetry zawsze przyprawiają o uśmiech, a czegóż jak nie mnóstwa uśmiechów trzeba nam w 2020!

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks