kanotier z filmu The Great Gatsby
Atelier

Kanotier — formalny kapelusz na lato

Kapelusze to część garderoby, która w dzisiejszych czasach jest nieco zapomniana. Podczas wiosennych czy jesiennych dni mężczyźni raczej nie noszą okryć głowy, no, chyba że jest na tyle zimno, że zakładają czapki. Jednak kapelusze na lato wciąż są powszechne. Postanowiłem przybliżyć Wam letnie kapelusze serią artykułów, w których postaram się przedstawić cechy, historię oraz garść ciekawostek na ich temat. 
Pierwszym z nich  będzie Kanotier, który wybrałem z kilku powodów. Po pierwsze jest on bardzo rzadko spotykany. Po drugie bardzo specyficzny, ze względu na swoją budowę, o której za chwilę. A po trzecie dlatego, że to on nasunął mi pomysł na tę serię artykułów, gdy zobaczyłem go w jednej ze scen w teledysku do piosenki I’m still standing Eltona Johna podczas napisów końcowych filmu Rocketman. Zatem, nie przedłużając przyjrzyjmy się Kanotierowi!

Czym jest Kanotier?

Nazwa Kanotier pochodzi z języka francuskiego gdzie słowo canotier oznacza wioślarz. Jest to kapelusz wykonany ze sztywnych, płaskich, naturalnie barwionych traw, których splot w języku angielskim nazywa się „sennit”. Nie spotkałem się z polskim tłumaczeniem tego słowa. 

Klasyczny Kanotier (Etsy.com)

Kanotier jest eliptyczny z płaskim rondem i koroną. Oprócz charakterystycznego kształtu wyróżnikiem tego kapelusza jest umieszczona tuż nad rondem wstążka. Najbardziej klasyczne są czarne i białe, ale można kupić kanotiery, że wstążką w niemal każdym kolorze.

Inne nazwy tego kapelusza to Boater Hat, Basher, Skimmer, Sennit Hat czy Suruken. 

Historia Kanotiera

Już w latach 60. XIX wieku ten typ kapelusza był powszechnie noszony przez dzieci i kobiety. Mężczyźni takie kapelusze zaczęli nosić dopiero w latach 80. XIX wieku. Bardzo szybko stał się popularny jako formalny letni kapelusz, który stanowił świetną alternatywę dla filcowego homburga.  

Szczyt popularności kanotiera to przełom XIX i XX wieku. Nie tylko był on codziennym kapeluszem letnim, ale stał się nieodłącznym elementem podczas żeglugi, skąd wziął swoją powszechną nazwę.

Mężczyzna w kanotierze
Sportowiec i menedżer Connie Mack w kanotierze – 1911 r. (zdj.: Paul Thompson)

Kanotier kojarzy się nie tylko z łodziami. Przed 2 wojną światową agent FBI Mark Purvis bardzo często był fotografowany w takim kapeluszu. Przez to przylgnęła do niego łatka nieoficjalnej części munduru FBI. Zostało to bardzo fajnie pokazane w filmie Żądło z 1973 roku.


Co więcej, od 1952 roku Kanotier jest też częścią oficjalnego uniformu Zespołu Muzycznego Uniwersytetu w Princeton. Innymi miłośnikami kanotiera byli francuski piosenkarz Maurice Chevalier, a w Polsce Tadeusz Ross. W kanotierze i z laseczką wykonywał on swój przebój „Słońce w kapeluszu”.

Przeszłość?

Pewnie zauważyliście, że ostatnie, podane przeze mnie przykłady kanotiera jako stroju, a nie części kostiumu pochodzą z lat 70. Zatem, czy ten typ kapelusza jest jeszcze noszony? Cóż, z całą pewnością można powiedzieć, że lata świetności ma za sobą. Jednak w odpowiednich okolicznościach można dostrzec kanotiera tu i ówdzie.

Nie licząc desek teatru i filmów największe szanse, by na żywo zetknąć się z tym nakryciem głowy, mamy na różnego rodzaju wydarzeniach związanych z wioślarstwem i żeglarstwem. Poza tym bardzo często stanowi on część stroju tzw. barbershop quartets (choć Google podpowiada tłumaczenie tej nazwy na rewelersów, uważam, że nie oddaje ono w pełni tego o co chodzi w angielskim oryginale).

Kanotier jest też częścią mundurków szkolnych niektórych szkół w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii oraz na południu Afryki. Na szczególne wyróżnienie zasługuje szkoła Harrow w Londynie gdzie odpowiednio wykonany Kanotier nazywany jest Harrow Hat. Charakteryzuje się on szerszym rondem i niską koroną. Ten rodzaj kapelusza jest też często wykorzystywany w USA w trakcie kampanii politycznych podczas gorących miesięcy, choć wtedy wykonuje się go z pianki lub plastiku.

Straw Hat Day

Ciekawą tradycją jest Straw Hat Day. Lata temu, gdy mężczyźni nosili kapelusze każdy z nich miał przynajmniej dwa. Wszak była to część etykiety. Gdy mężczyzna wychodził z domu, miał na sobie kapelusz. Filcowy w zimne dni lub słomkowy w lecie. Straw Hat Day był umownym początkiem lata. Właśnie tego dnia mężczyźni zamieniali swoje ciężkie, ciepłe, filcowe kapelusze w domu, na te słomkowe. Dzień, w którym dochodziło do zamiany nie był stały, wszak przyjście ciepłych dni zależy od miejsca, w którym mieszkamy. Jak się pewnie domyślacie wraz z chłodną jesienią przychodził Felt Hat Day. 

Z tymi dniami wiąże się ciekawa historia. Bywało tak, że grupy młodych nie-tak-bardzo-gentlemanów chodziły po miastach po Felt Hat Day niszcząc każdy napotkany kapelusz słomkowy. Jednak w 1922 roku, rozniosło się to do wydarzenia, które przeszło do historii jako Straw Hat Riot. W Nowym Jorku grupa, a właściwie gang około tysiąca niszczycieli kapeluszy grasował po mieście i prześladował każdego mężczyznę w letnim nakryciu głowy. Nowojorczycy jednak odpowiedzieli siłą. W efekcie wiele osób zostało rannych, a spora grupa wandali została aresztowana!

Straw Hat Riot
Straw Hat Riot (www.missedinhistory.com)

Kanotier — jedynie ciekawostka?

Niewielu z nas nosi kapelusze. Głównie dlatego, że obawiamy się śmieszności. I w zasadzie racja — jeżeli kapelusz nie pasuje formalnością do reszty stroju lub/oraz jest nieudolnie dobrany efekt potrafi być bardzo zły. Jeśli nie nosimy kapeluszy w ogóle, to ciężko się dziwić, że tak rzadko możemy zobaczyć kanotier na ulicy.
Jeśli jednak zdecydujecie się go założyć pamiętajcie, że jest to tak samo formalne nakrycie głowy, jak homburg. Innymi słowy, najlepiej prezentuje się z letnią marynarką, bądź letnim garniturem. W takim zestawieniu zawsze świetnie podkreśla strój i dodaje mu elegancji. Homburg to typowe nakrycie głowy do okazji o randze black-tie, z czego wynika, że również tutaj sprawdzi się kanotier. Co więcej, w trakcie letnich wydarzeń black-tie, stosując kolorową wstęgę wokół korony podkreślimy naszą stylizację dodając jej wyjątkowości.  

Klasyczne, letnie black-tie z kanotierem
Klasyczne, letnie black-tie z kanotierem (www.articlesofstyle.com)

Podsumowanie

Jeżeli lubicie chodzić w marynarkach w lecie, kupno kanotiera to świetny pomysł. Mniej oczywisty niż panama, zwiększy liczbę kombinacji, którymi możecie zaskoczyć w ciepłe dni. Zwłaszcza że dzięki temu tekstowi wiecie już, z czym go komponować.Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks