Atelier

Kamizelki – wykład drugi

Ostatnio zostałem poproszony o poradę, na temat doboru kamizelki do garnituru. Jak się zapewne domyślacie, moja odpowiedź zamieniła się w krótki wykład, na temat materiałów, krojów itd… 

Dzisiaj w Atelier rozwinę ten temat.

Budowa kamizelki

Zacznijmy od tego, jak zbudowana jest kamizelka. Dwoma najbardziej podstawowymi elementami jest front oraz plecy. 

Front wykonany jest zazwyczaj z wełny, takiej samej jak ta, której używa się do produkcji garniturów. Możemy spotkać domieszki innych gatunków wełny (moher, kaszmir), lnu lub bawełny. 

Kamizelki wykonane z wełny garniturowej, mają zazwyczaj oznaczenia w systemie Bradfordzkim, o którym szerzej pisałem w moim artykule “Jak dobrze kupić pierwszy garnitur?”.

Zdecydowana większość kamizelek ma dwie płytkie kieszenie na wysokości talii, które służyły kiedyś do noszenia zegarka. Niektóre z kamizelek mają brustaszę, jednak nie nosiłbym w niej poszetki.

Plecy kamizelki mogą być wykonane z takiego samego materiału jak front lub ze śliskiej tkaniny przypominającej podszewkę garnituru. Tych drugich nie powinniśmy nosić bez marynarki. Kamizelki o pełnej budowie, można nosić zarówno z marynarką, jak i bez niej.
Niektóre kamizelki mają kołnierz i klapę. Nie wpływają one jednak w żaden sposób na jej formalność.

Jedno- czy dwurzędowa?

W zależności od tego, jak rozmieszczone są guziki, będziemy mieli do czynienia z jedno- lub dwurzędowymi kamizelkami. Najczęściej spotykane są kamizelki 6×1, 6×2 i 4×2. Pierwsza liczba oznacza ilość guzików, a druga ilość rzędów. Identycznego oznaczenia używa się w przypadku marynarek. 

To ile guzików ma kamizelka i jak są one rozmieszczone, to kwestia wyłącznie estetyczna. Powinniśmy jednak unikać łączenia kamizelek jednorzędowych z marynarkami dwurzędowymi. Dodatkowy rząd guzików w dekolcie marynarki dwurzędowej może wyglądać dziwnie. Do marynarek jednorzędowych możemy założyć zarówno jedno- jak i dwurzędową kamizelkę.

Zanim przejdziemy dalej, zatrzymajmy się na chwilę przy kwestii zapinania guzików. Niezależnie od tego ile ma rzędów, kamizelkę nosimy zawsze zapiętą. W jednorzędowych kamizelkach zostawiamy rozpięty ostatni guzik (na samym dole). Dzięki temu kamizelka nie będzie nas opinać w pasie, co poprawi komfort podczas siedzenia. W kamizelkach dwurzędowych powinno się zapinać wszystkie guziki. 

Taka sama jak garnitur?

Kamizelka może, ale nie musi być wykonana z takiego samego materiału. Jeśli garnitur, sprzedawany jest z kamizelką to mamy wtedy do czynienia z garniturem trzyczęściowym. Obecnie rynek jest zdominowany przez garnitury dwuczęściowe, jednak niektóre marki pozwalają dokupić kamizelkę, wykonaną z tego samego materiału.

Alternatywą są kamizelki, które odbiegają swoim kolorem i wzorem od marynarki i spodni. Jednym z najbardziej eleganckich i klasycznych, jest połączenie granatowego garnituru z szarą kamizelką w kratę księcia Walii. 

Nie jest więc koniecznością to, aby kamizelka była dopasowana do garnituru. Jeśli jednak decydujemy się na użycie odmiennego koloru i wzoru, to niech będzie on wyraźnie inny. Używanie kamizelki zbliżonej kolorystycznie może sprawić wrażenie, że chcieliśmy stworzyć zestaw, ale nie mieliśmy pasujących do siebie elementów. Używając kamizelki w innym kolorze, pokazujmy, że doskonale wiemy, co robimy, a uzyskany efekt jest zamierzony!

Niektórzy z Was zapytają teraz: to w takim razie, jak wygląda kwestia noszenia kamizelki do zestawu koordynowanego?

Zacznijmy od tego, czym jest zestaw koordynowany. Jest to połączenie marynarki i spodni w formalnych krojach, które różnią się od siebie kolorystycznie. Zestaw taki najłatwiej zbudować łącząc granatową marynarkę i szare spodnie garniturowe, chociaż nie jest to jedyna opcja. Zestaw taki jest pomostem między garniturem, a smart-casualowymi zestawami ze spodniami i marynarką.

Wracając do kamizelki, jak najbardziej można nosić ją z zestawem koordynowanym, ale trzeba uważać na to, aby nie przesadzić ze wzorami i kolorami.

Odpowiedni krój i rozmiar

Kamizelka jest świetnym dodatkiem praktycznie dla każdego, niezależnie od budowy ciała. Poza tym, że jest ona ciekawym elementem ubioru, to pozwala ukryć pewne niedoskonałości sylwetki. Panowie z wystającym brzuszkiem, mogą go wizualnie zredukować, zakładając dobrze dopasowaną, jednorzędową kamizelkę. Ci szczupli natomiast, zyskają optycznie kilka centymetrów w klatce piersiowej, szczególnie jeśli zdecydują się na dwurzędową marynarkę z klapami. 

Kamizelka nie powinna być zbyt luźna. Podobnie jak w przypadku marynarki, przy opuszczonych luźno rękach, powinien być widoczny prześwit, pomiędzy łokciem a talią. Większość kamizelek ma na plecach sprzączkę, która pozwala regulować obwód talii. Możemy z niej skorzystać, ale uważajmy, żeby materiał się nadmiernie nie pofałdował. Nie może też być mocno naciągnięty, bo będzie się rozchodzić przy guzikach i nas opinać.

Zwróćmy też uwagę na długość samej kamizelki. Powinna ona nachodzić na spodnie na tyle, żeby całkowicie zasłonić pas. Absolutnie niedopuszczalne jest to, aby koszula i pasek były widoczne spod kamizelki.

Kamizelki dzianinowe

Jednymi z moich ulubionych rzeczy na okres jesienno-zimowy są kamizelki dzianinowe. Mają one zdecydowanie mniej formalny charakter niż te wykonane z tkaniny garniturowej. Pomimo tego, że nie będą dobrym wyborem przy mocno formalnych okazjach, doskonale sprawdzą się zarówno jako element eleganckiego stroju, jak i część mniej formalnej stylizacji.

Kamizelki takie możemy założyć zarówno do garnituru, jak i do casualowej marynarki. Można ją nosić również bez żadnej warstwy zewnętrznej. Nieważne jednak jak bardzo nieformalna jest nasza stylizacja, kamizelkę zawsze nosimy z koszulą. 

Podsumowanie

Kamizelka jest bardzo interesującym dodatkiem. Noszona z garniturem nada naszej stylizacji nonszalancji. Osobno, nie tylko będzie ciekawym elementem stroju, ale może też być pewnym substytutem marynarki. Ja sam, bardzo często i chętnie używam tego elementu.

A jakie jest wasze zdanie na temat kamizelek? Nosicie je, czy raczej uważacie za niezbyt odpowiednie? Podzielcie się w komentarzach.

Współzałożyciel i były redaktor Szycinamiare.pl

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks