Jesienne drzewa z lotu ptaka
Atelier

Jakie kolory nosić jesienią?

Połowa października. Dni coraz krótsze. Czasem jeszcze słońce sprawi odrobinę radości, ale większość dni jest zgaszona, smutna i szara. Pojawia się problem: „Jakie kolory nosić”? Przecież wesołe, letnie barwy sprawią, że będziemy kontrastować z otoczeniem jak białe kropki na czerwonym kapeluszu muchomora. Kilkukrotnie w naszym podcaście podpowiadałem jak dobierać letnie barwy, wzorując się na naturze. W tym artykule postanowiłem zaprezentować Wam na przykładach, jakie kolory nosić jesienią.

Problem z Dyńki!

Jakie Kolory nosić jesienią? Kolorowe dynie na brązowej półce zawieszonej na szarej ścianie
Fotografia autorstwa Annie Spratt

Wydawać by się mogło, że kolory na tym zdjęciu są zbyt jasne, by użyć ich jesienią. Przecież dookoła szaro i zimno, a na zdjęciu kolorowe dynie.  Niemniej taka półka dyń to jedynie wskazówka. Jak ją wykorzystać? Wszystkie barwy idealnie się ze sobą komponują, tworząc spokojną i lekką kompozycję z delikatnymi, kontrastującymi elementami. Zapytacie, jak to się ma do ubrań – wyobraźcie sobie to: Biała koszula, szara marynarka, brązowe spodnie, buty i pasek. Do tego żółto-czerwona poszetka w lekki wzór i zielone skarpety w żółte prążki. Taka typowo biznesowa stylizacja zaskoczy wszystkich tym, że pomimo tego, że są bardzo żywe akcenty, całość jest zdecydowanie stonowana i kapitalnie się komponuje. 

Górska świeżość jesiennej chlapy

Jakie Kolory nosić jesienią? Żółte liście na górskich brzozach nad strumieniem
Fotografia autorstwa Nathana Andersona

Górskie, jesienne widoki to zawsze feeria barw. Wysokie, kolorowe drzewa i niczym niezmącona natura zapierają dech w piersi. Dlaczego nie wykorzystać tego efektu na swoją korzyść i spróbować wywrzeć podobne wrażenie swoim strojem? Przykładowa kompozycja, która od razu przyszła mi do głowy, gdy zobaczyłem to zdjęcie, opiera się na zielonej lub granatowej marynarce i błękitnej koszuli. W zależności od zawartości szafy możemy dobrać kilka różnych kolorów spodni od granatowych, przez zielone i piaskowe po szare. Idealnym dopełnieniem będą żywe, żółte dodatki, tj. poszetka i skarpety, które rozświetlą całość. Buty i pasek wedle preferencji. Zarówno brąz, jak i czerń sprawdzą się znakomicie. Co więcej, do tak intensywnych kolorów wykorzystanych casualowo będą pasowały również kolorowe sneakersy, które mogą być w każdym z wymienionych powyżej kolorów. To odważna propozycja, która pomimo tego, że wykorzystuje kilka różnych barw, oddaje jesienny, górski klimat.

Leśna inspiracja

Jakie Kolory nosić jesienią? Leśna droga otoczona skrzącymi się kolorami drzewami obsypana czerwonymi liśćmi
Fotografia autorstwa Quentina

Spacer w lesie czy parku podczas jesiennej aury dostarczy nam nieskończoną ilość pomysłów. Tak naprawdę każdego dnia możemy doświadczyć swego rodzaju objawienia. Przeglądając zdjęcia mogące posłużyć za przykład, natrafiłem na to cudowne zdjęcie fenomenalnie oddające to, co możemy zobaczyć na leśnym szlaku. Bogactwo brązów i żółci przeplecione głęboką czerwienią to fantastyczna kombinacja na jesienne dni. Brązowa marynarka, spodnie, pasek i buty skontrastowane przez czerwoną lub czerwono-żółtą poszetkę i skarpety, a to wszystko podkreślone nienaganną, białą koszulą – ideał. 

To jakie kolory nosić jesienią?

Jesień wymaga zmiany z letniej lekkości i pstrokatości barw na bardziej dojrzałe kompozycje współgrające z otoczeniem. Jednakże te kompozycje wcale nie muszą być nudne. Dzięki swojej dynamice i nigdy nieustającym zmianom jesień dostarcza ogromne pole do popisu przy konstruowaniu swoich zarówno codziennych, jak i okazjonalnych strojów. Mam nadzieję, że ten tekst ułatwi Wam wykorzystanie tej charakterystycznej dla jesieni cechy na swoją korzyść.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks