Mężczyzna w okoularach przeciwsłonecznych
Atelier

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Już połowa lata! Upływ czasu w tym roku jest zaburzony, z wiadomych względów… Godziny zmieniają się w dni, te w tygodnie i z nikąd mamy końcówkę Lipca. I tak jak to w Lipcu bywa, mamy ogrom słońca. W tamtym roku opisałem letnie kapelusze. Jednak, co jeśli nie możesz znaleźć kapelusza dla siebie? Albo jesteś w ogólnie nieprzekonany do samego pomysłu ich noszenia? Wtedy trzeba chronić się przed słońcem w inny sposób – okularami przeciwsłonecznymi. Jednak jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Postanowiłem napisać krótki tekst, który mam nadzieję, okaże się pomocny w tym niełatwym zadaniu. Przedstawię dwie szkoły wybierania okularów przeciwsłonecznych, a na końcu dwie bardzo uniwersalne propozycje, które sprawdzą się niemal zawsze. Nie przeciągając, zapraszam do rozwikłania zagadki „Jak wybrać okulary słoneczne?”

Odrobina historii

Przygotowując się do napisania tego tekstu, natknąłem się na kilka interesujących faktów, które zdecydowałem się zawrzeć w tekście. Może nie wpłyną bezpośrednio na decyzję o zakupie, ale wydaje mi się, że są to rzeczy, które po prostu fajnie wiedzieć.

Po pierwsze, okulary przeciwsłoneczne to żadna nowinka. Gdyby ktoś zapytał mnie wcześniej, od kiedy istnieją, strzelałbym, że pojawiły się około lat 40. XX wieku. Tymczasem taka ochrona przed słońcem była stosowana już w XII wieku w chinach. Dodatkowo, oprócz ochrony, te kafelki przydymionego kwarcu były używane przez sędziów, by nie było widać ich reakcji na przebieg procesu.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Okulary przeciwsłoneczne Eskimosów (Fot. Tuba)
Okulary przeciwsłoneczne Eskimosów (Fot. Tuba)

Choć możliwe jest, że nawet Chińczycy nie byli pierwsi. W nieco innej postaci okulary przeciwsłoneczne używane były przez plemiona arktyki – Eskimosów. Używali oni okularów w postaci wąskich poziomych szczelin wydrążonych w kości lub drewnie, by chronić się przed ostrym światłem słonecznym.

Nowożytne okulary przeciwsłoneczne, w z grubsza tym samym stylu, jaki znamy dziś, wprowadził w 1752 roku James Ayscough. Z czasem doszły soczewki aktywne, zmieniające swoją przepuszczalność w zależności od ilości słońca, różne oprawki, szkła, ochrona przed UV itd.

I właśnie ta różnorodność doprowadziła do tego, że nie wiemy jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne do swojego kształtu twarzy?

Jedną ze szkół wybierania oprawek jest kierowanie się swoim kształtem twarzy. Oczywiście, najpierw trzeba go znać. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak określić kształt swojej twarzy, serdecznie zapraszam do swojego artykułu na ten temat – o tutaj.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Różne kształty twarzy.
Różne kształty twarzy

Twarz Podłużna

Twarze, które są dłuższe niż szerokie bardzo zyskują gdy używamy oprawek typu „oversize”. Co więcej, warto skłonić się ku ramkom o ostrzejszych kształtach oraz tych raczej grubszych. Pozwoli to złamać delikatne linie owalu, i wyostrzyć je. W zasadzie wszystkie ramki pasujące do tego opisu będą komplementować ten kształt twarzy, byle nie były zbyt małe.

Twarz Kwadratowa

Ostre linie, o podobnej długości tworzą twarz kwadratową. Z tak znaczącymi cechami, najlepiej służyć bedą zaokrąglone oprawki, które podkreślą szeroką szczękę. Dobrze sprawdzą się też okulary bezramkowe.

Twarz Okrągła

Twarze okrągłe rozmiarami przypominają twarze kwadratowe. Różnice to mniejsze czoło i bardziej zaokrąglona linia szczęki. Taka twarz wygląda najlepiej w okularach o kształtach geometrzycznych, ostrych, poziomych. Zasadniczo chodzi o przełamanie okrągłości ostrzejszymi liniami.

Twarz Diamentowa

Twarze diamentowe mają dość charakterystyczne wymiary. Najdłuższa linia, to rozstaw kości policzkowych. I to właśnie tę linię powinno się podkreślać. Duże oprawki, które będą dążyć do tego wymiaru, świetnie podkreślą pozytywne cechy tej twarzy. Jednak tutaj tkwi pułapka, trzeba uważać, by oprawki nie były dłuższe niż szerokość policzków!

Twarz o kształcie serca

Względnie mały podbródek, szerokie kości policzkowe oraz czoło. Twarze o kształcie serca mają do do siebie, że podkreślają oczy. Zatem, gdy chcemy je zasłonić, dobrze jest odwrócić uwagę od tej części twarzy. Okulary bezramkowe, lekko trójkątne i ogólnie delikatne. Wszystko po to, by odwrócić uwagę od szczególnych proporcji twarzy.

Twarz prostokątna

Charakterystyka tej twarzy jest podobna do twarzy kwadratowej. Proponowałbym trzymać się, jak tam okularów które lekko przełamują sztywne rysy twarzy, ale trzeba pamiętać, by nie były zbyt małe. Szerokie, duże oprawki będą współgrały lepiej.

Twarz Trójkątna

Przy tarzy trójkątnej dobrze sprawdzają się oprawki o zaokrągląnej dolnej krawędzi. Należy starać się  przywrócić proporcje pomiędzy czołem, a podbródkiem.

Jak inaczej wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Te wszystkie kształty twarzy potrafią być bardzo nieoczywiste. W końcu nikt nie chodzi po ulicy z kwadratem na twarzy itd. Dlatego postaram się pobieżnie przedstawić inny sposób wyboru okularów przeciwsłonecznych.

W tej metodzie będą nas interesowały 3 rzeczy.

  • Szerokość twarzy
  • Długość twarzy
  • Cechy twarzy

Tylko tyle. Ale Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne posługując się jedynie tymi trzema informacjami?

Czynnik pierwszy: Szerokość twarzy

Gdy zaczniesz zwracać na to uwagę, wiele osób nosi okulary, które są zwyczajnie zbyt szerokie. Podobnie jak garnitur, okulary powinny mieć odpowiednią szczeokość. Zmierz swoją twarz od skroni do skroni, najlepiej za pomocą linijki, by nie owijać taśmy wokół twarzy, a potem porównaj.

Przy twarzy do 127 mm potrzebujemy okulary o szerokości od 118 do 128 mm

Jeśli nasza twarz ma pomiedzy 128, a 138 mm, to taką samą szerokość powinny mieć oprawki.

Pomiędzy 140, a 152 mm powinniśmy poszukać oprawej w przedziale 140-150 mm.

Czasami czężko jest znaleźć wymiar oprawki. Wtedy poszukaj szerokość szkła oraz mostka. Obliczenie całości nie powinno sprawić problemów 😊

Czynnik drugi: Długość twarzy

Długość twarzy pokaże nam jakiej wielkośc szkła powinniśmy używać. Zasadniczo im dłuższa twarz, tym większe szkła. Żeby określić czy mamy podłużną twarz należy zmierzyć szerokość i długość twarzy. Jeżeli długość twarzy jest większa niż 1.5 szerokości, twarz jest długa. Proste.

Czynnik trzeci: Cechy szczególne

Określając kształt twarzy nieco nazbyt upraszczamy sprawę. Nasza twarz to nie symbol z zeszytu do matematyki, a raczej duży zbiór róznych linni, kresek i kształtów. Zatem jeśli naszcza twarz składa się z linii zaokrągląnych, spóbujmy to przełamać liniami prostymi. Zaś twarze o ostrych rysach zyskają, jeśli skorzystamy z oprawek okrągłych.

Bezpieczna droga

Jeśli już teraz puchnie Ci głowa, linijkę posiadałeś po raz ostatni na maturze, a dodatkowo termin nagli, bo jutro jedziesz na wakacje, są dwa modele okularów, które sprawdzą się niemal zawsze.

Wayfarer

To zdecydowanie jeden z najbardziej klasycznych, oraz uniwersalnych stylów okularów przeciwsłonecznych. Idealny mix zaokrągląnych i prostych linii pasuje do niemal każdej twarzy. Jedyny problem jaki możesz napotkać to ich szerokość. Czasem, mając naprawdę wąską twarz, może być ciężko znaleźć odpowiednio wąskie wayfarery. Oprócz tego – kupuj śmiało.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Irek w okularach typu Wayfarer.
Irek w okularach typu Wayfarer

Aviator

Drugim niebywale uniwersalnym wyborem są aviatory. Tutaj należy zwrócić uwagę nie tylko na szerokość ale też ogólnie na ich wielkość. Producenci czasami dość mocno zagalopowują się w tej kwestii.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Irek w okularach typu Aviator.
Irek w okularach typu Aviator

Podsumowując

Okulary przeciwsłoneczne to fantastyczny gadżet. Nie tylko chronią nas przed słońcem, ale też spowalniają efekty starzenia. W końcu mniej mróżymy oczy, zatem mamy mniej zmarszczek. Jednak odpowiedź na tytułowe pytanie „Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?” nie jest taka prosta. Kształt twarzy i jej cechy grają w ty,m wyborze kluczową rolę. Do tego należy pamiętać o odcieniu skóry oraz włosów, bo o ile nigdy nie będzie źle, to prawie zawsze może być nieco lepiej. Z resztą, obiecuję zając się tym zagadnieniem w przyszości.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, pewnie rzuciło Ci się w oczy, że należy skupić się na balansowaniu swoich i ich cech. Dlatego zachęcam do przetestowania wielu kształtów, kolorów i wielkości okularów przeciwsłonecznych. Wszystko po to, by upewnić się, że kupujemy produkt, który będziemy nosić dumnie. Po zakupie pozostaje jedynie liczyć na wiele słonecznych dni!

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks