Atelier

Jak uprasować koszulę w pięć minut

Od początku podobał mi się pomysł Bartka na to, by zrobić poradnik dotyczący koszul. To przecież niesamowicie istotny element męskiej garderoby. Niezależnie od tego, czy chcemy ubrać się formalnie, czy casualowo, koszula zawsze nam towarzyszy. Dlatego postanowiłem, że przyłącze się do niego i również napiszę poradnik o koszulach. A dokładniej, postawiłem sobie za cel napisać dla was krótki poradnik o tym, jak uprasować koszulę w pięć minut.

Czy to naprawdę konieczne?

Prasowanie potrafi być niemal terapeutycznym zajęciem. Oczywiście, jeżeli nie sprawia nam trudności. Jednakże patrzenie na to, jak dzięki naszej spokojnej pracy pognieciona koszula odzyskuje wcześniejszy blask, jest bardzo satysfakcjonujące. Dodatkowo w trakcie prasowania skupiamy się na poszczególnych elementach i na tym, by nic nie pomiąć. Dzięki temu wszelkie inne troski odchodzą w niepamięć i możemy odpocząć od dnia codziennego. Ważne zatem jest to, by podchodzić do prasowania, może nie z ekscytacją, ale chociaż jak do medytacji. Czegoś, co pomoże nam się zrelaksować.

Po praniu większość tkanin wymaga prasowania przed odwieszeniem do szafy. Dzięki temu materiał dłużej nam służy, a my zawsze mamy gotowe do użycia ubrania. Zwłaszcza bawełna i len, a więc wiodące tkaniny koszulowe, gniotą się w praniu niemożebnie.

Przed prasowaniem

Przed rozpoczęciem prasowania należy przygotować wszystkie niezbędne nam rzeczy.

Żelazko uzupełniamy wodą. Warto pamiętać o tym, że jeżeli mamy twardą wodę, warto używać przefiltrowanej. W ten sposób unikniemy plam, które mogą pojawić się przez zabrudzenia na żelazku powodowane przez kamień. Jak już jesteśmy przy zabrudzeniach, przed każdym prasowaniem należy sprawdzić żelazko. Stopka żelazka nie może mieć żadnych przebarwień, które mogą uszkodzić lub przenieść się na naszą koszulę.

Warto używać dodatkowej warstwy materiału na desce do prasowania. Często fabryczne pokrowce są cienkie i utrudniają nam sprawę przez to, że stelaż deski do prasowania odbija się na koszuli, niepotrzebnie wydłużając nam pracę.

Pranie samo w sobie również warto wcześniej posortować. Jeżeli nasze koszule są wyprodukowane z kilku różnych materiałów, ułożenie ich przed prasowaniem nie tylko pozwoli nam uniknąć uszkodzeń np. lnu poprzez użycie zbyt wysokiej temperatury, ale też marnowania czasu na czekanie, żeby żelazko wystygło lub bardziej się podgrzało.

Technika

Wszystkie tkaniny łatwiej poddadzą się naszej woli, jeżeli będą wilgotne. Tyczy się to szczególnie bawełny, która raz zagięta niechętnie wraca do wcześniejszego kształtu. Dlatego dobrze jest prasować, gdy nasze koszule jeszcze nie są do końca suche. Jeśli już wyschły, możemy ułatwić sobie zadanie, lekko je zwilżając poprzez np. spryskanie wodą.

Niezależnie od tego, co prasujemy, zawsze należy zaczynać od wewnętrznej strony. Po pierwsze, unikamy ryzyka poplamienia koszuli na zewnątrz, po drugie zmniejszamy tworzenie się dodatkowych zagięć podczas prasowania, a po trzecie wreszcie są materiały np. jedwab, które należy prasować wyłącznie „z lewej strony”. O tym, co tyczy się waszej koszuli, zawsze dowiecie się z metki. Nie należy też zbyt mocno naciskać żelazkiem na materiał, by uniknąć dodatkowych zagnieceń oraz śladów po parze.

Gdy przechodzimy na stronę zewnętrzną, dobrze jest prasować przez coś. Nie tylko unikniemy plam, ale też tego błyszczącego efektu, który tworzy się przez przegrzanie materiału. Ale uwaga, są materiały, których np. nie można prasować od „lewej strony” takie jak rayon – jeszcze raz, czytajcie metki.

Prasowanie powinno odbywać się płynnymi ruchami tak, by nie spalić ani nie przegrzać materiału. Żelazko zawsze powinno być w ruchu. Po prasowaniu warto zostawić koszule, żeby „odetchnęły”. Dać im czas na przewietrzenie pary i gorącego powietrza, zanim zamkniemy je w szafie.

Jak uprasować koszulę w pięć minut

Do meritum. Przez te kilka lat noszenia koszul na co dzień musiałem nauczyć się jak szybko i skutecznie je prasować. Prasując, zaczynamy od najmniejszych, a kończymy na największych elementach koszuli. Dzięki temu możemy prasować szybko, a wszelkie powstałe w międzyczasie zagięcia zostaną wyprasowane w kolejnych etapach. Trzymając się kolejności z poniższej listy, można bardzo szybko i skutecznie wyprasować koszulę. Zaczynajmy:

1.       Kołnierz – najpierw wewnętrzną później zewnętrzną stronę.

2.       Karczek – Najłatwiej ułożyć ją równo na końcu deski. Od jednej strony, później od drugiej i gotowe.

3.       Mankiety – Rozpinamy guziki i prasujemy najpierw wewnątrz, później na zewnątrz.

4.       Rękawy – Od mankietu w górę i z powrotem

5.       Tułów – Prasujemy plisę, używając czubka żelazka, następnie front i na końcu plecy. Robiąc to na szerokim końcu deski do prasowania, potrzebujemy jedynie kilku ruchów, bo praktycznie całą koszulę układamy na desce.

I na końcu jeszcze jeden trik – jeśli jesteście w podróży, nie macie ze sobą żelazka, a wiecie, że będziecie potrzebowali koszuli. Idźcie do łazienki, zaparujcie konkretnie całe pomieszczenie, a następnie powieście koszulę wewnątrz i poczekajcie. Dzięki wilgoci, w niedługim czasie włókna wyprostują się, a Wasza koszula będzie wyglądać na świeżą i wyprasowaną!

Podsumowanie

Prasując w ten sposób, nie tylko zaoszczędzicie mnóstwo czasu, ale kto wie, z czasem może nawet polubicie prasować – no, chyba że już lubicie?
Dajcie znać w komentarzach!

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks