jaki kształt twarzy?
Atelier

Jak określić kształt twarzy w 5 krokach 

Pewnie zauważyliście, że moje teksty mają tendencję do bardzo szczegółowego opisywania danego zagadnienia. Staram się, by informacje w nich zawarte były jak najbardziej rzetelne. Często wiąże się to z tym, że przybierają dość długą i skomplikowaną formę. Nie inaczej będzie tym razem. ”Jak określić kształt twarzy w 5 krokach”, to artykuł, który otwiera całą serię tekstów skupionych wokół naszej twarzy. Ile ich będzie? Czas pokaże. Jednak żaden kolejny nie ma większego sensu, bez podstaw. A ta podstawa, to kształt naszej twarzy. Zatem jak go określić?

5 kroków

Niezbędne narzędzia

Jak się domyślacie, będziemy zdejmować miarę. Jeśli macie metr krawiecki w domu, to kapitalnie. To najłatwiejszy i najdokładniejszy sposób. Jeśli nie macie, lub nie wiecie gdzie macie taką miarę, próbujcie rozwiązań alternatywnych. Jednym z nich jest np. sznurówka i linijka. 

Oprócz miary potrzebna będzie kartka papieru i coś do pisania. Wymiarów będzie kilka więc, żeby ułatwić sobie zadanie, dobrze będzie je gdzieś spisać.

Czoło

Pierwszym krokiem do określenia kształtu swojej twarzy jest zmierzenie jej części. Najłatwiej zacząć od czoła, które jest największą jej częścią. 

Nas interesuje szerokość czoła. Mierząc czoło w połowie jego wysokości.

Wymiar, który nas interesuje to jego szerokość. Najdokładniejszy wymiar uzyskamy, mierząc czoło w połowie jego wysokości. Czyli w połowie dystansu od brwi do linii włosów.

Kości policzkowe

Ten wymiar będzie kluczowy przy doborze fryzury. Jeśli nie weźmiemy go pod uwagę, to wybrana fryzura może sprawić, że nasze uszy będą nieproporcjonalne. Ale o tym w przyszłości.

Żeby sprawdzić szerokość kości policzkowych mierzymy odległość pomiędzy zewnętrzymi kącikami oczu.

Żeby sprawdzić ten wymiar, należy sprawdzić odległość pomiędzy zewnętrznymi kącikami oczu.

Linia szczęki

Linia szczęki to jeden z głównych elementów twarzy. I niezależnie od tego jak ona przebiega, to gdzieś tam jest. 

Pomiar zaczynamy u szczytu policzka, zaraz pod uchem i kończymy na brodzie. Uwaga, linia szczęki to łączna jej długość, po obu stronach,  więc tak zmierzoną odległość podwajamy.

Długość twarzy

Ostatnim wymiarem jest długość naszej twarzy.

Żeby ją zmierzyć, sprawdzamy odległość pomiędzy naszym podbródkiem i linią włosów. Ten pomiar może być dość problematyczny.

Z jednej strony mamy zarost, przez który muszą się przekopać Ci z nas, którzy noszą brodę. Po drugiej są ci, których ulubioną fryzurą jest łysina oraz ci, którzy należą do tej samej grupy, ale dopiero zaczynają tę podróż. W obu przypadkach trzeba się trochę postarać. W razie konieczności określcie, gdzie powinna znajdować się Wasza linia włosów.

Jak określić kształt twarzy?

Po wykonaniu niezbędnych pomiarów zaznaczcie sobie ten największy, bo to on będzie determinował kształt i porównajcie wymiary ze wzorcami poniżej.

Siedem najpowszechniejszych typów twarzy
Siedem najpowszechniejszych typów twarzy (Fot. manofmany)

Twarz owalna

Długość twarzy owalnej jest większa niż szerokość kości policzkowej. Co więcej, czoło jest szersze niż linia szczęki. Kształt szczęki samej w sobie jest raczej zaokrąglony niż ostry.

Twarz kwadratowa. 

Wszystkie wymiary są względnie podobne. Kształt szczęki jest raczej ostry.

Twarz prostokątna

Długość twarzy to największy wymiar. Reszta ma podobną wielkość.

Twarz okrągła

Kości policzkowe i długość twarzy są podobne. Natomiast te dwa wymiary są większe niż szerokość czoła i długość linii szczęki, które również są podobne. Kształt szczęki jest bardzo delikatnie zakreślony.

Twarz diamentowa

Długość twarzy zdecydowanie przeważa wymiarem, a potem następująco kości policzkowe, czoło i linia szczęki. Dodatkową cechą jest wystający podbródek.

Twarz o kształcie serca

Szerokość czoła jest większa niż szerokość kości policzkowej i szczęki. Tu również mamy wystający podbródek.

Twarz Trójkątna

Linia szczęki jest zdecydowanie większa niz kości policzkowe. Wymiar Kości policzkowych jest natomiast większy od czoła.

Podsumowanie

Jak wspomniałem na początku, ten artykuł to preludium do całej serii skupionej wokół naszej twarzy. Niemniej jest to ważna podstawa, którą należy znać, podobnie jak główne cechy naszej sylwetki. Ta wiedza pomoże nam przy szeregu ważnych decyzji, o których już niebawem w naszym Atelier.

Loading Facebook Comments ...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks