Ferves Ranger
Garaż

Ferves Ranger – The Power Ranger!

Słuchając naszego podcastu niejednokrotnie słyszeliście, że mam pewną skłonność do włoskiej motoryzacji. Z artykułów w garażu zaś wiecie, że lubię też auta inne, dziwne i nieznane. Nie zdziwi Was zatem gdy powiem, że w momencie, w którym natrafiłem na Rangera w sieci — musiałem Wam przedstawić ten wóz. Dziś w garażu najmniejszy, najbardziej uroczy i do cna włoski samochód terenowy — Ferves Ranger.

Zielony Ferves Ranger
Ferves Ranger (wheelsage.org)

Ferves Ranger — co to w ogóle jest?

Świat poznał Fervesa Rangera na Turin Motor Show 1966. Auto zostało zaprojektowane przez Carlo Ferrari (niestety, nie z Tych Ferrarich) i było produkowane od 1967 do 1970 roku. Nazwa to skrótowiec od nazwiska twórcy: FERrari VEicoli Speciali, czyli Samochody Specjalne Ferrariego.

Ferves Ranger silnik
Silnik Fervesa Rangera pochodzący z Fiata 500 (Silodrome)

Konstrukcja oparta była na podzespołach Fiata. Z Fiata 500 pochodził 18-konny, dwucylindrowy silnik o pojemności 499cc montowany z tyłu. Z 600D wzięto w pełni niezależne zawieszenie. Samochód miał napęd na dwa lub cztery koła oraz bardzo niskie przełożenia. To pozwalało mu nie tylko sprawnie przemieszczać się po mieście, ale też wjeżdżać w miejsca niedostępne dla innych mikrosamochodów. Ranger posiadał otwarte nadwozie wraz ze składaną przednią szybą i drzwiami, które na początku produkcji były demontowalne, a z czasem zastąpiły je zwykłe drzwi na zawiasach oraz winylowy dach. Co więcej, mieścił cztery dorosłe osoby w wersji pasażerskiej lub dwie osoby i do 300 kg ładunku w wersji towarowej. Jego prędkość maksymalna to około 70 kilometrów na godzinę.

Towarowa wersja Fervesa Rangera
Towarowa wersja Fervesa Rangera (Revivaler)

Znalazłem kilka rozbieżnych informacji dotyczących ilości wyprodukowanych sztuk. Jedne źródła podają, że powstało 300 wersji pasażerskich i 100 towarowych. Inne, że powstało łącznie 600 sztuk. Wszystkie jednak są zgodne, że do dziś przetrwało około 50 egzemplarzy Fervesa Rangera.

Ferves Ranger — okaz, który możesz zdobyć.

Ferves Ranger
Ferves Ranger (RM Sotheby)

Dlaczego o nim dzisiaj? Ferves Ranger to jeden z samochodów wystawionych na sprzedaż przez dom aukcyjny RM Sotheby w najbliższy weekend 16-18 Sierpnia 2019. Ta sztuka jest w kapitalnym, idealnie pasującym do tego autka żółtym kolorze. Numer nadwozia to FVS 0387 i jest to pasażerska wersja z napędem na dwa koła pochodząca z 1967 roku. Przewidywana wartość jest dość wysoka, 30-40 tysięcy dolarów. Warto zaznaczyć, że te autka zyskują na wartości. Nawet jeśli nie, to na pewno pozwoli pozwoli właścicielowi wyróżnić się z tłumu.

Podsumowanie

Nigdy wcześniej nie słyszałem o autku Ferves Ranger. Jak już pisałem, lubię motoryzacyjne dziwności. Jego mikroskopijne rozmiary (rozstaw osi to jedynie 2 metry!) i urocza mordka od razu sprawiły, że wpisałem go sobie na listę aut, którymi pragnę się przejechać. Wyobrażacie sobie coś takiego? Gorące lato, morze i Ferves Ranger pędzący po plaży w morskiej bryzie — genialny obraz!

Postanowiłem Wam przedstawić ten samochód, bo podejrzewam, że tak jak dla mnie, będzie to dla Was urocza, kompletnie nieznana motoryzacyjna ciekawostka, której poznanie będzie świetnym sposobem, by zacząć weekend.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks