Nagłówek - akcesoria
Atelier

Akcesoria stylowego mężczyzny

Świadome budowanie swojego wizerunku, często opiera się na odpowiednim doborze detali. Tematem tego artykułu będą akcesoria, które wcale nie są obowiązkowe w naszych stylizacjach, ale mogą dodać im charakteru i pozwolić lepiej wyrazić siebie.

Zanim zacznę: zegarki i perfumy zostały przeze mnie pominięte. Te tematy są bardzo obszerne i zasługują na oddzielne artykuły, które pojawią się w przyszłości w Atelier

Parasol

Pierwsze parasole powstały, by chronić przed promieniami słonecznymi. Z biegiem czasu, zaczęto używać ich do ochrony przed deszczem. Od dziesięcioleci parasol, stanowi nieodłączny element klasycznego męskiego wizerunku. Prawdopodobnie każdy z nas widzi parasol jako nieodłączny atrybut Gentlemana. Obecnie parasole wykonywane są głównie z tworzyw sztucznych. Nie ma w tym jednak nic złego. Materiały syntetyczne zapewnią nam odpowiednią ochronę przed wiatrem i deszczem. Będą też trwalsze od włókien naturalnych. Najbardziej uniwersalnym kolorem będzie ciemny granat, szarość lub ciemna zieleń.

Kupując parasol, zwróćcie uwagę na kilka detali. Po pierwsze należy sprawdzić liczbę i grubość rozporników (przęseł). Tanie parasole, które możemy dostać w marketach, zazwyczaj mają ich 6 lub 8. Te lepsze jakościowo mogą mieć ich nawet 16. Większa ilość i grubość rozporników zmniejsza prawdopodobieństwo wywinięcia się parasola na drugą stronę pod wpływem silnego wiatru. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego wykonana jest rączka. Powinna być zagięta, drewniana lub obszyta skórą. W tańszych parasolach uchwyt będzie prosty i wykonany z tworzywa sztucznego. Do tego należy sprawdzić jego wielkość. Stawiając przy sobie złożony parasol, powinien on sięgać nam do okolic pasa. Przed zakupem rozłóżmy go i sprawdźmy, czy bez problemu zmieści się pod nim druga osoba. Jest to szczególnie ważne w momentach, w których trzeba będzie osłonić przed deszczem naszą partnerkę.

Na rynku znajdziemy również składane parasole. Bez problemu zmieszczą się do torby lub bagażnika. Traktujmy je jednak jako opcję zapasową.

Skórzany pasek

Tak jak skórzane buty, tak porządny skórzany pasek, jest jednym z najważniejszych akcesoriów w naszej szafie. Nie tylko utrzymuje on spodnie na swoim miejscu, ale uzpełnia też stylizację. Niektórzy producenci oferują dwustronne paski. Są one zazwyczaj nieco droższe niż tradycyjne, ale za to mamy dwa kolory paska w jednym. Przy zakupie pierwszego paska radzę zdecydować się na klamrę klasyczną (otwartą). Jest ona bardziej formalna i uniwersalna niż klamra zamknięta (automatyczna). Zadbajmy też o to, aby pasek wykonany był ze skóry naturalnej. Będzie ona znosić użytkowanie dużo lepiej niż skóra ekologiczna.

Skórzany portfel

Nasze portfele stają się coraz mniej obszerne. Nie wynika to jednak z braku środków, a z tego, że coraz mniej w nich gotówki, kart lojalnościowych i dokumentów. Większość z tych rzeczy przenosi się do aplikacji mobilnych. Ba… spora część z nas nie wyciąga nawet portfela z kieszeni przy dokonywaniu płatności, bo robimy to coraz częściej za pomocą telefonu. 

Oczywiście ilość noszonych w portfelu rzeczy to sprawa indywidualna. Dostosujmy więc jego wielkość do naszych potrzeb. Zdecydujmy się jednak na możliwie jak najmniejszy, ponieważ wypchane kieszenie spodni czy marynarki, nie wyglądają estetycznie. 

Jeśli chodzi o materiał, to ponownie polecam skórę naturalną. Dobrej jakości skóra posłuży nam przez długie lata.

W przypadku portfela kolorystyka jest dowolna. Nie jest to dodatek, który będziemy eksponować, więc nie musi on pasować do innych skórzanych elementów naszego ubioru. Zatem wybierzmy taki, który podoba nam się najbardziej.

Poszetka

Poszetka to akcesorium, które coraz częściej gości w męskich szafach. Dobrze dobrana poszetka może zmienić całkowicie wygląd naszego stroju. Niezależnie od tego, czy mamy na sobie garnitur, czy casualową marynarkę, poszetka wprowadza pewien element ekstrawagancji i pokazuje, że dbamy o detale. Jeśli nie używacie poszetek, to polecam zacząć. Na rynku jest wiele poszetek, o najróżniejszych wzorach i kolorach, z których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Zawsze można się też pokusić o zrobienie własnej poszetki. Wymaga to odrobiny wprawy, ale nie jest szczególnie trudne. Sam w swojej kolekcji posiadam kilka takich, które wykonałem ręcznie. 

Ręcznie wykonane poszetki
Niektóre z moich ręcznie wykonanych poszetek

Poszetki najczęściej zrobione są z jedwabiu i lnu, rzadziej z wełny lub bawełny. Raczej omijałbym te wykonane z tworzyw syntetycznych. Ich nienaturalny połysk i słaba jakość materiału zostanie od razu wychwycona. Przy zakupie zwróćmy uwagę na sposób wykończenia. Poszetki wyższej klasy są rolowane i obszywane ręcznie. Nieregularny ścieg i nierówne krawędzie świadczą o wysokiej jakości. Tańsze poszetki będą obszyte maszynowo. Takie wykończenie nie wygląda zbyt atrakcyjnie.

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne są jedną z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Nie chodzi mi jednak o to, aby kupować niesamowicie drogie okulary rozpoznawalnych marek. Ważne jest to, aby szkła były dobrej jakości i posiadały odpowiednie filtry oraz polaryzację. Jeśli chcemy posiadać tylko jedną parę, to zdecydujmy się na takie, które będą najbardziej uniwersalne. Jeśli chodzi o dobór ich kształtu, to warto poprosić o pomoc pracowników salonu optycznego. Z chęcią pomogą w dobraniu odpowiedniego do naszej twarzy.

Podsumowanie

Akcesoria pomagają nam wyrazić siebie. Mogą one stanowić nie tylko ciekawy dodatek do naszego stroju, ale mogą też pomóc wyrazić naszą osobowość. Pokazują też otoczeniu, że dbamy o detale i że to, co mamy na sobie, nie jest przypadkowym wyborem.

A co wy dodalibyście do tej listy? Dajcie znać w komentarzach!

Współzałożyciel i były redaktor Szycinamiare.pl

Loading Facebook Comments ...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enable Notifications    OK No thanks